The Glowface Creative Commons License 2006.11.17 0 0 473

Nehéz dolgok ezek. A fő probléma a friss adatok beszerzése - ilyenjeim nekem sincsenek. Az OECD oldaláról letölthető a legutóbbi, 2005-ös kézikönyvük adóstatisztikákra vonatkozó adatai, de ha jól látom, ezek az adatok 2002-esek, azóta pedig sokat változott a dolgok folyása nemcsak nálunk, de más országokban is.

 

Azért:

Ekkor Magyarországon az újraelosztás mértéke (össz adó / GDP) 38.3%; OECD átlagban 36.3%. EU átlag 40.6%. Ezzel mi középtájt állunk: 11 országban volt magasabb elvonás, 18 országban alacsonyabb.

 

Adószerkezetről (az össz adóbevételek százalékában):

SZJA: Magyarország 20.3%, OECD 26%.

Társasági adó: Magyarország 6.2%, OECD 9.3%.

Termékek és szolgáltatások adói (pl. ÁFA): Magyarország 37.4%, OECD 31.9%.

TB és járulékok, munkavállalói: Magyarország 6.2%, OECD 8.3%.

TB és járulékok, munkaadói: Magyarország 23.8%, OECD 13.6%.

 

Vagyis: Magyarországon alacsony az OECD átlaghoz képest a költségvetés adóbevételein belül a személyi és társasági jövedelemadó aránya, de még a munkavállalók járulékterhe is.

Magas viszont a forgalmi adók aránya, és legfőképpen a munkaadókat terhelő járulékteher.

 

Próbáltam hasonló számítást készíteni a frissen tárgyalandó 2007es költségvetés tervezetéből is, de persze elég nehéz (egy csomó adóról nem tudok dönteni, hová számoljam). De kb:

SZJA: 17%; Társasági adó: 8%; forgalmi adó: 34%; TB (munkaadó): 27%; TB (munkavállaló): 9%. Ha jól értem.

Előzmény: gsxbuchhalter (472)