Adi001 Creative Commons License 2006.11.13 0 0 25179
"Ha valami konkrét dolgot kérdeznél, még az is lehet, hogy tudnék válaszolni... :-)
Ez az "időnkívüli" valami újságírói metafora lehet, mindenesetre jól hangzik, olyan misztikus, merengős, filozofikus meg minden."

látom még mindig nem érted :)
hát hogy mit jelent pl. a "foton időnkivülisége" ? sokan (témában jártas tudósok) jó ujságírok lehetnek ... kérdezz meg egy kettőt hogy mit ért alatta .. nemhizem hogy aképp hárítják a választ ahogy te tetted :)
"semmi bajom" a vonatkoztatási rendszerekkel ...... tisztában vagyok vele mikor s hogyan alkalmazható .... de pont az a lényeg ha minnél több rendszert ismerünk, azok mindegyikéhez keresünk egy olyan vonatkoztatási rendszert amelyből számolva egy lehetséges helyzetre ugyanazon eredményt kapjuk ..... nyilván ha lukas a vonat alja s leejtesz valamit, s megtaláld nem a vonat hátuljában keresed ahol elejtetted :D
s itt a lényeg ha olyan eseményeket szemlélünk melynek kölcsönhatásai nem csupán a saját rendszeredre terjednek ki .......

"Azt kellene megértened, hogy egy rendszerben tett állítás arra a rendszerre vonatkozik"
tisztasor megértem ott ahol kell de nem vonatkoztatom ott ahol nem érvényes ....

hogy konkretizáljuk ahogy kérted :
2 rendszer relativ sebességggel ... origó egybeeséskor villany fel minden irányba egy (pl. 360 fokban fokonként 1-1) ....minkét rendszerben van egyegy fénysec nagyságú gömb mely belülről tükrös ...... eltelik mindkét rendszer sajátideje szempontjából 2 sec de nem is a nagysága a lényeg hanem hogy az összes foton uból egy pontban találkozik ..... de melyik ez is ez a pont ? tudom mindkét rendszer origója .. mely ugye már nem lehet egy helyen ... de most akor hogy is van ez ? egyvalami többhelyen ? vagy hogy ?
jelenleg tudom hogy ezeket nem tudjuk csak relative értelmezni ....... de ezen kérdések megválaszolatlanok s nem "kielégítő" válasz rájuk amiről beszélünk s lehet hogy sosem megyünk többre vele de ezen megválaszolatlan kérdések "éltetik" a tudományt .......
Előzmény: mmormota (25178)