Daikini Creative Commons License 2006.10.10 0 0 48
"Es peldaul az afgan hadsereget hanyszorosan haladta meg?"

En ugy erzem Afganisztanban nem volt akkora sullyal, leven, hogy nem egy VSZ-es orszagot terelt vissza a boldog beketaborba. Masfelol ha jol emlekszem es Titot nem szamitjuk, az egy masik sztori, Magyarorszag volt az elso, aki kijelentette, hogy mostantol nem tagja a VSZ-nek. Nem hinnem, hogy mi lett volna, ha precedens ertekunek tekinti a tobbi "onkentes" tagja Magyarorszag ezen kijelenteset, ha lenyegeben bekes uton sikerul kimondania a fuggetlenseget.

Jo-e vagy rossz Afganisztannak a Szovjet megszallas, azt nem tudom megitelni, nem eltem ott, es igazabol most sem akarodzik, de ha valaki megkerdezi, hogy hol eltem volna szivesebben a 80-as evek Magyarorszagan vagy a 80-as evek Afganisztanjaban hat nem hinnem, hogy sokaig dilemmaznek rajta.

Kuba es Vietnam ugy latszik belefer a kis sakkjatszmaba. Mindketto kulon sztori volt. Nem tudom Kubaval kapcsolatban a 62-es kubai valsagra gondolsz-e. No ott nagyon kevesen mulott az atomhaboru, es szuletett egy alku is ha jol emlekszem.

Vietnam pedig egy gyarmati sorbol kiszabadulo orszag volt bel- es kulpolitikai zavarokkal, mindket tomb szivesen latta volna az oldalan. Sztalin eleinte nem dedelgetett a vilagmeretu forradalomra vonatkozo terveket, csak a haboru utan kezdett tudatosulni benne, hogy joval nagyobb hatalma lett, mint maga a megnovekedett SZU. Innentol kezdve lenyegileg doktrina lett, hogy minnel tobb orszagot kell "felszabaditani" az imperialista uralom alol. A magam reszerol sajnalom a gyarmati sorban levo orszagokat, mert miutan a nyugati hatalmak szet raboltak oket, fuggetlenek lettek mindenfele stabilitasi alap nelkul. Afrikan meg most is jocskan meglatszik ez, es az arab agresszivitas a nyugattal szemben is joreszt ennek a korszaknak a hagyateka. No mindegy elkanyarodtam, szoval az ilyen instabil orszagokat celozta meg a SZU szerte a vilagon, europaban lenyegeben valtozatlanok maradtak a politikai hatarok 89-ig.
Az instabil alulfejlett orszagok sorsa joval kevesbe volt fontos a nyugatnak, mint mondjuk Magyarorszage.

Szerintem Vietnam es Afganisztan nem az az ugy volt, ahol kokemenyen barmikor elindulhatott volna az atomhaboru. Kuba mar annal inkabb. Es valoszinuleg ha Amerika elkezdte volna elvenni a SZU-tol a kis baballamokat akkor szinten erosen fennallt volna a veszely.


Az, hogy az amcsi radiok mit adtak az majdnem mindegy, moralisan nyilvan tamogattak mindent ami a SZU ellen dolgozott avagy azt gyengitette, igy a magyar forradalmat is. De az emlitett okok miatt nem tortent szerintem semmi beavatkozas, habar hallottam pletykakat, hogy itt-ott erkezett egy keves segitseg, de nem merultem elegge el magaban a forradalom (vagy inkabb nepfelkeles) a temajaban, hogy biztosat merjek irni.

Az pedig, hogy megmenthetnek tobb ezer eletet, azt finoman szolva le sem szartak. Ez a haboru-beke kontraszt:
- Haboruban ezrevel hullanak az emberek naponta, es a kutyat sem erdekli a sok szenvedes, az aldozatok csaladjait leszamitva. Lasd barmelyik haboru.
- Bekeben egy halalos betegre irrealisan sok energiat forditanak, ha tudjak, hogy a halala elkerulhetetlen, es meg a fajdalman sem tudnak segiteni. Lasd pl. eutanazia vita.
Nos az 56-os forradalom nem volt mas, mint a hideghaboru egy kis epizodja.


"Az asszimetrikus haborurol biztosan hallottal...

Irakban par szaz gerilla szivatja az USA 150.000-es sereget minden technikai kutyujevel egyutt...

Egervar ostroma, a marathoni csatar, es meg sorolhatnam..."

Persze, ha ujra elolvasod amit irtam, nem azt irtam, hogy semmi esely nincs, hanem azt, hogy az 1 a 100 arany gyengebbik felenek szamolnia kell a vereseggel, mert az a realisabb. Mellesleg anno Trianon alkalmaval minden vedelmi vonalunkat elvesztettuk, strategiailag Magyarorszag igencsak cudarul vedheto, gerillaharcra nem alkalmasak a dombvidekeink, a pancelos jarmuvek ugy mennek at rajtunk, ahogy akarnak. Afganisztanban azert akadt "par" hely, ahol a tankok lenyegeben hasznalhatatlanok voltak. Vietnamban a klima es a dzsungel volt a helyiek baratja. Nalunk a legkemenyebben vedheto pontok is konnyu predak a modern harcaszatban.

En nem annak vagyok a hive, hogy mindig az erosebb gyoz, de az esetek tobbsegeben bizony ez a helyzet. Kulonben nem lett volna Romai Birodalom, Cari Oroszorszag Finnorszagtol Alaszkaig, a Mongol birodalom, es a tobbi. Azert a par kivetelert, amikor a kicsik gyoztek tiszteletem, de ne tekintsuk altalanosnak.
Előzmény: attilabacsi (47)