nájckingdom Creative Commons License 2006.10.03 0 0 9457
Mikor jósoltam én " totális gazdasági-társadalmi összeomlást, ősközösséget, világvégét "? Nyugodtan idézhetsz, ha találsz ilyet. Az igaz, hogy feldobtam itt Duncan Olduvai-elméletének látványos illusztráló ábráját, ahol a haranggörbe csúcsán vagyunk mi, (ill. a 70-es évek eleje), az elején és a végén meg két kökorszaki ember, ill. társadalom. Ez Duncan elmélete, én nem vagyok benn ebiztos, hogy elkerülhetetlen a második kőkorszak, ill. remélem, hogy sikerül elkerülni, de mint potenciális lehetőség fennáll. Ezért érdemes alaposan megfontolnunk Duncan elméletét, mert könnyen igaza is lehet, ha pl. atomháborút robbantunk ki az olaj maradékaiért folytatott őrült harcban. (a neokonok készek erre is) Én hanyatlást jósolok garantáltan, az autóstársadalom, a fogyasztói társadalom és a globalizáció visszafejlődését, elsorvadását, egy mezőgazdaság-alapú társadalmat, eleinte több iparral, később kevesebbel, de nálam az értelmes uticél nem a leendő kőkörszak, hanem mondjuk a reformkori Magyarország gazdasága. Ez sem azért, mert ez a legvonzóbb, hanem, mert talán erre még lehet esélyünk. De az odahanyatlás, az egyensúly, fenntarthatóság elérése csak szakaszos, fokozatos lehet, először a vasút a mentőöv, a mi generációnknak és gyermekeinknek, unokáinknak.

A Duncan-görbe jól bemutatja, miért tévedsz a történelemben korábban is tényleg többször volt gazdasági, hitel, stb. válságok és a most kibontakozó azonosításában. Az általad emljtett korábbi válságok mind a Duncan-görbe felszálló ágán fordultak elő, tehát az adott válság, krach után változatlanul tovább nőtt az emberiség egy főre jutó energiafogyasztása, a "fejlődés" ment tovább a kis (bár akkor esetleg nagynak tűnő) megbicsaklás után. Mivel mi már ma is a Duncan-görbe leszálló ágában vagyunk (annak még az elején persze), a 70-es évek óta fogy az egy főre jutó energiafelhasználás, a mai gazdasági, hitel, stb. válságnak (ami még csak kezd kibontakozni a szemünk előtt), más jellege lesz. Ezután nem lesz továbbfolytatódó fejlődés, növekedés, növekvő energiafogyasztás, mert a kimerülő erőforrások a megnőtt létszámú emberiség számára ezt nem teszik lehetővé. Ez a válság nem olyan, mint az eddigiek.
Előzmény: advocatusdiaboli (9455)