xanto Creative Commons License 2006.09.02 0 0 4758
Hát igen a pörkölők és a kereskedők már régen rájöttek, mi kell ahhoz, hogy eladható legyen a gyengébb cucc is. Csomagolás, marketing, reklám. A nép meg megy és vesz meg mindent. Csak egy apró példa. M.ország eu-s tagsága előtt a xy kávé ára monjuk 3500,-Ft volt, amit behozatali vám és jövedékiadó is terhelt. Erre jött mág az áfa a kereskedő haszna, szállítás stb. Tehát a csomagban lévő kávé értéke mondjuk 1000,-FT volt. Az eu-s csatlakoz után ez a bizonyos xy kávé pontossan ugyan annyiba kerül ill. csak került , mint korábban, habár sem vám sem pedig jövedékiadó nem terheli már. Hatalmas kasza! Tudnék márkákat mondani ill. írni, de ezt érthető okból nem teszem. Minden estre azt tudom, hogy népiesen szólva sz.ból nem lehet várat építeni és ha belegondolunk ez mi meg is isszuk és nem csak használjuk vagy nézzük. Mérgezzük magunkat mindenféle förmedvényekkel, csak azért, mert akciós vagy egy kicsit ólcsóbb. Az pedig, hogy a gasztronómiában a lehető legnagyobb mértékben vernek át minket azt hiszem ez nem ujság. Még a legjobb kávékból is valami rettenetet főznek le a frissensűlt "baristák", akiknek alpvetően fogalmuk sincs mi az hogy kávé. Nem egyszer tapasztaltam, hogy neves éttermekben, szállodákban, ha kérek egy ristrettot a pincér azt gondolja és nem beszélni magyar. Gőze nincs miről beszélek. Az olaszoknál ez nem így megy, hogy "látod ez a kávéfőfőgép és itt kell ezt a gombot megnyomni". Ott ez majdhogynem egy szakma, mint egy szakács vagy pincér. Ezért inkább vettem magamnak egy tuti kávégépet + tuti darálót + tuti kávékat és élvezem minden percét a sűrün, vékonyan csordogáló kávénak. Tudom ezért ki kell fizetni egy x összeget, de ha jó, kényelmes és még biztonságos autóval szeretnénk utazni, midezt hosszú éveken át, akkor bizony ez nem ócsó. Hát a jó és igényes kávézás sem, de a korábba említett 50-60,-Ft/ csésze nem kibírhatatlan. A többi kidobott pénz és még rossz is.