miszega Creative Commons License 2006.08.03 0 0 90

"korábban egyébként még nem szerepeltek az európai mezőkön!! és teljesen különböztek mindenkitől"

Már az 1547-es schmalkaldeni háborúban harcoltak magyar könnyűlovasok a Habsburg hadakban,

 

én azt, hogy újdonság volt a huszár magyar formája a 18. század ban értem

márpedig azok a huszárok teljesen más harcmodort, fegyverzetet, sőt ruházatot jelentettek mint a korábban megismertek

 

 én az újdonságot ebben vélem felfedezni

 

 

és ezt az is mutatja, hogy az első nagyobb háború után, melyben pedig csak kevesen voltak jelen, alig párezren, majdnem mindenki lemásolta, és igyekezett magyarokat huszárként zsoldba fogadni

 

így még a háborúban a franciák is állítottak ki huszáregységet

 


Tehát a magyarországi könnyűlovasság korántsem volt egyedülálló ebben az időszakban.

 

ilyet nem is írhattam volna, nem is írtam

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

a 18. század eleji lovasság

 

többnyire a mell/ hátvértet viselő vértesek képezték az ütőerejét

nehéz kardot (inkább vágásra jó) pár pisztolyt, és rövid karabélyt hordtak

fejfedő, főleg a századelőn még sisak, majd azt is elhagyva (-2-3 kg súly a fejnek!!)

egyszerűbb sapkára váltottak

harcab:

elég nagy számuk, és a könyebb , azaz kevesebb páncélzat miatt jóval mozgékonyabbak, mint korábban

 

alkalmazásuk a tömeges lovastámadás által keltett pszihikai hatás, és hogy nehéz lovakkal törtek a főleg alacsony osztályból verbuválódott gyalogságra

 

nem mindíg vált be, de ha csak egyszer is sikerült,....

 

a korabeli tüzérség rendszerint képtelen volt megállítani őket, mivel többnyire szétszortan használták az ágyúkat, illetve már a gyalogsági áttörést használták ki, vagy az összevont ellenséges tüzérség nem tudott kellően odahatni

 

dragonyosok

 

tuljadonképpen a 17, század kendvenc fegyverneme

a gyalogságéval azonos, vagy kicsit könnyebb puskákkal szerelték fel, és gyalogos / lovas harcra is kiképezték, így egy pár pisztolyt ők is kaptak a nyereg elé + a nehéz "pallost" csak az oldalukon +nagyobb tölténytáska

 

ez a kettős kiképzés azonban olyan nehézkes, hosszadalmas volt hogy a század közepétől már a lovasharcot helyezték előbbre, és karabély váltotta a puskát

 

ellenben minden lovasság kapott egy kis gyalogkiképzést, bár fegyvereik, gyakran öltözetük sem tette ezt igazán lehetővé, ám bármikor megeshetett olyan helyzet ahol szükségessé vált ez

 

itt megjegyzem, hogy a magyar huszárok is ezért (is) lettek kedveltek, mert gyakran lórólszállva ütöttek rajta az ellenség őrségén / raktárán (lovon nem lehet lopakodni :):):)

 

röviden ennyi, kihagyva egy rakás kísérleti lovasságot (lovas-gránátos, lovas vadász stb)

 

ulánusok

az oroszokat és a lengyelekt leszámítva nem használták európában csak a 18, száad végén

 

ez egyébként csak akkor jött divatba, amikor elment a hadvezérek esze, mert a kopja használatát hihetetlen nehéz jól megtanulni olyannak aki nem gyerekként kezdi

 

pl. 1848-ban Bábolnánál a meglepetésszerűen magyar gyalogságon rajtaütő osztrák lovasságból az ulánusok sem a pikával döfködtek, hanem pisztollyal lőtték a futókat