Tiborc Creative Commons License 2006.07.06 0 0 145

 

Amire még a nyelvész sem gondolt!

 

A demokrácia gyakorlata kedves P/c!
Gyurcsány - Magyar kéziszótár

http://www.gondola.hu/cikk.php?szal=49139

Néhány szószedet a példa kedvéért:
dübörög a gazdaság: dübörög a kampány
döbörgő gazdaság: csapnivaló teljesítmény, súlyos pénzügyi válság
Példamondat: A Figaro szerint Magyarország rossz gazdasági teljesítményét követően Gyurcsány kormánya súlyos pénzügyi válságba került.
fejlődés: lízingelt jólét; utódaink eladósítása
fejlesztési hozzájárulás: tandíj
egyensúlyteremtés: leverjük a népen – amit előtte mi vertünk el
húzzunk bele!: a nadrágszíjba
Új Magyarország-program: új ámokfutás
autópálya-építés: állami pénzmosoda; kormánypárti szabadkassza
adócsökkentési program: általános adóemelés
szolidaritási adó: EU - konform békekölcsön-jegyzés
privatizáció, magánosítás: költségvetési hiánypótlás; pártkassza- és magánzsebfeltöltés
igazságos közteherviselés: mégis áremelés
nem lesz áremelés: nem a fenét nem!
lárifári: ufilufi
kibontatlan igazság: oltári nagy hazugság
politikai racionalitás: hasznos hazugság; hatalmi arrogancia – érted jöttünk, nem ellened
politikai erkölcs: következmények nélküli erkölcstelenség
hiba volt évekig a jólét illúzióját kelteni: hazudtunk, hogy nyerjünk
a választás zavartalanságának biztosítása:  a választók tisztánlátásának megakadályozása; adatvisszatartás, megvezetés, csalás
választóink akarata: vak vezet világtalant
patrióta gazdaság:  multiparadicsom
jó irányban haladunk: fordítva ülünk a lovon
véleményszabadság: mondhatsz, amit akarsz – fütyülök rád  
párhuzamosságok megszüntetése, koncentráció: ellenőrök, ellenfelek, vetélytársak   kiiktatása; háborítatlan közpénzlenyúlás
Gyurcsány: Gyurcsányi
jókor voltam jó helyen: rendszerváltozatlanság; pénznek, apósnak nincs szaga
törvényes vagyongyarapodás: már elévült, tehát vagyok; a jog én vagyok; lopj, csak rajt’ ne kapjanak; a papír türelmes; magyar igazságtalanság-szolgáltatás
mi, magyarok, többet veszünk ki a közösből, mint amennyit beleteszünk: amit szabad Jupiternek, nem szabad a hat ökörnek
Nos, a Gyurcsány-nyelv olyan hihetetlen virágzásnak indult, hogy egyedül vagy néhányadmagammal nem győzném a szótárírást.
Éppen ezért mindenkit tisztelettel felkérek arra, hogy, aki csak teheti, vegyen részt a Gyurcsány - Magyar Kéziszótár elkészítésben: ha a miniszterelnöknél vagy szűkebb környezeténél olyan megnyilatkozásra bukkan, amelyben egyik-másik szó jelentése nyilvánvalóan nem fedi az eredeti, megszokott tartalmat, küldje el Az igazság napja szervezőinek vagy a gondola.hu internetes újságnak, ők majd eljuttatják hozzám.
Megjegyzem, már kaptam is másoktól jó megfejtéseket. Csak mutatóba egyet-egyet Dr. Peitl Emőke tiltakozásszervező, illetve Maleczki József barátom ajánlatából:
költségvetés kiigazítása: megszorítás
nem a Fidesz az ellenség, hanem a kishitűség: aki nincs velünk, az ellenünk

 

Előzmény: Pásztörperc (98)