Kedves bagatur1!
Azért az mégis csak mond valamit, hogy a hunokat azok a népek veszik emberszámba, amelyek beletartoztak, vagy beletartozhattak a Hun Birodalomba. Például a II. világháború idején nem a németek csúfolták hunnak a franciákat, hanem fordítva. Mert a franciák utálják a hunokat, a németek meg nem. Így vagyunk ezzel mi is, meg az ujgurok is. A hagyomány ilyen apró lépésekben marad fenn, persze állandóan torzul, kopik is valamelyest.
Ami az iskolai tankönyveket illeti, azokban nem nagyon lehet olyasmit tanítani, ami a hagyománnyal teljesen ellenkezik. Itt van a finnugrizmus példája. Ma sem veszi komolyan egyetlen értelmes ember sem, pedig a mindenkori megszállók 150 éve sulykolják belénk. Mert ellenkezik a hagyománnyal és persze a tényekkel is.
Az ujgur-magyar rokonsággal kapcsolatban azonban két további meggondolandó körülmény is mutatkozik.
Az egyik a népzenei azonosságok sora, amelyet aligha lehet nem létezőnek, vagy akár idegen kultúrhatásnak nevezni. Amikor egy magyar népi együttes elkezd énekelni Kínában s a közönség közül kerül olyan ujgur, amelyik tudja a nóták egy részét ujgur változatban is - akkor ez tiszteletet érdemel.
A másik a genetikai keverék azonos jellege az ujguroknál is, meg nálunk is. Láttam annak idején táblázatokat a magyarság és az ujgurok etnikai összetételéről. Tudni kell, hogy minden nép genetikai keverékaránya (összetétele) eltérő szokott lenni. Ez természetes, de eddig ezt a keveréket tudtommal nem nagyon elemezték a történészeink. Pl. bennünk 5-12% mongoloid elem van, a zsidókban pedig (a haifai egyetemen végzett kutatások szerint) 17% negroid elem. A keverék alkotóelemeiből és azok egymáshoz viszonyított arányából elvileg meg lehet határozni a népet és a történelmét, mert a keverék a történelem során alakul ki, a történelem tükre.
Mindkét vizsgált nép etnikailag kevert (ahogyan minden nagy történelemmel rendelkező nép is), de a magyar keverék és az ujgur keverék megdöbbentően hasonló szerkezetű. Azonos genetikai komponenseket tartalmaznak, azonos arányban (ha a magyaroknál az európai, az ujguroknál pedig a kínai hatást levonjuk azon az alapon, hogy ezek a hun kor után tettek szert nagyobb jelentőségre). Azaz a hun korban a két keverék (a két nép) teljesen azonos lehetett.
Úgy gondolom, hogy ezt az összevetést más népekkel is meg kellene csinálni, de nem hiszem, hogy hasonló eredményre vezetne.