De semmi hablaty, mérési eredményeket (számokat) kérek.
Meg kellene értened, hogy nem azt mérik, ami téged legjobban meggyőzne, hanem azt, ami egyrészt a technika fejlettsége lehetővé tesz, másrészt a fizikusok számára jelentőséggel bír. Nem a te igényed a mérce.
Értem én, hogy neked az ikerparadoxon űrhajókkal és ikrekkel tetszene igazán. Erre azonban egyelőre várni kell. Addig sem ülhetnek a kísérletező és elméleti fizikusok ölbe tett kézzel, többek között azéert nem, mert ilyen hajók építéséhez a jelenleginél fejlettebb technika szükséges.
Mérnek tehát olyan érdekes dolgokat, amelyek technikailag lehetségesek, és a matematikában járatosak számára eldöntenek fontos kérdéseket. A kísérletek nagyon drágák, nem vehetik figyelembe azok igényeit, akik nem tudják vagy nem akarják azt a matematikát elsajátítani, amely ezen kísérletek értékeléséhez szükséges.
Nagon pontos fénysebesség méréseket a Fölön, vagy közeli műholdakkkal lehet mérni. A GPS rendszer pl. nyilvánvaló határt szab c esetleges eltérésére - a holdak távolsága 10 000 km nagyságrendben van, a helymeghatározás pontossága 10m. Ez egy a millióhoz pontosság minden matematikai varázslás nélkül. Nyilván lehetne statisztikával javítani egy-két nagyságrendet rajta. Ez egy működő valami, naponta milliók tesztelik, eltévednének ha nem lenne jó.
Ennél távolabb nem magát c-t szokás mérni, egyszerűen azért, mert nem tudjuk kellően pontosan mérni a holdak helyzetét. Viszont kitűnően lehet távoli holdakkal a modellek ravaszabb előrejelzéseit tesztelni, pl. a fény eljhajlását, késleltetést a tömeg közelében. ha stimmel, ez is megerősíti a modellt.
Ha ezeket a kísérleteket érteni akarod, tanulnod kell. Ez a helyzet, ha tetszik neked, ha nem.