Mumu Creative Commons License 2006.05.21 0 0 558

kedves tarsaim,egy szep es eddig erdekes utoin vagzok Hoillqndiqbq holnap megyek tovabb belgiumba. Miutan ezt a temat nem nagzon hasznaljatok megprobalom ugz feleleszteni hogy en irok egzelore az elmenzekrol,magamnrol. Az ut kockazatosvoltmiutan eg csak felepulesbe vagzok de azt gondoltam hogy az uj balesetektolvalo felelmemre a legjobb ha belevagok,itt vannak korhazak eppenugz mint otthon es miutan privat biztositva agzok itt [probalnak kezelni..technikailag biztos jo szinten. De egzelore jol birtam az utat. Hollandianak csak a nagz varosait ismeretm most ugz hataroztunk menezuk a val,odi holland eletet es a kis varosokba,amelzek mind tobb szazeves mulrtra tekintenek vissza nezuk meg az ottani erdekesegeket es jobban latjuk a vallosagukat is.. Leidenbe rendeltem (internet : www.HRS.de mindenkinek ajanlom mer nemet turista quotaba kerulve jobb szobat olzkor jobb arat es midnenkepen biztonsagot kap a korairendelo )

Leiden,Amsterdamtol 35-40 kmre evbo hires varos.Rembrandt szuletesehelze de nem kevesbbe Linne a botanika hires szisztemaytizaloja egzetemi tanitasak helze. Leiden mar tobb mint 5 szazada egyetemi varos... Itt talahato meg mint erdekeseg a gzarmatokon dolgozo orvosok haza hozott novenz vilaga ami vilaghiru lett kozben.. A varos olzan mint minden kis holland varos> az emberk elik a mindennapi eletuket,kulon szepen rendezett bicikli yakon kozlekedik a varos apraja nagzja,kisevbbek a atvolsagok igazan nem evszik igenzbe az autokat..Sok helzen van bicikli poarkolo es oda erostik a jarganyt. Kis hazakba laknak ,naz abkakokkal es  szinte atlahato a laks..nem titkoloznak. A butorjaik egyszeruek,sok virag a kis haz elottiu tersegbe,szamimra olykor giccsnek minoisitett kis porcelan figurak vagy plus allatkak az ablakban...

Az egyszeru holland fantasztikusan tolerans, a szinesboru lakosag teljesen integralt,a leggtobbjuk Indoneziabol es a holland Antilakbol jotek ide a masodik vilaghaboru utan,a muszlim lakosag jo ressze hordja a valastol megkovetelt olt6ozetet,bar vannak hivatalos feszutsegek (eppen most akarjak kiutasitani egy szines boru VVP part kepviselonojet a sajat partu miniszterno keresere mert kiderult hogy a  a bevandorasi kerdo ivben hazudott annak idejen ) a maaghn elket OK.

Egy elmeny meg befer a mai blogba: A nemet hatar kozeleben levo termeszet veeelem alatt allo park kozepen van egy privat muzeum: Kroller-Muller alapitvany muzeuma amely 91 Van Gogh kpepet, Gaugain-t,Duco,a pontilistakat es sok erdekes modern mujvsz munkajat mutatja meg (tobbek kozott Piet Modrian kedvencemet is) Aki autoval jar es Holandiat latgatja ne hagza ki> megtalaja Arnheim elott (az is egz hires hely,a amsodik vilaghaboru egyik hires cstaja volt ott a Arnheim hidjaert)

Meglepetesem: Mindjart egyik Gaugain meleltt ott volt Huszar Vilmos egyik kepe,soha enm lattam meg Huszart a nagz kortarsat a fauves(vadak)-nak.. Masik magyar vonatkozas,ugyanott,talakoztunk veletlenul a budapesdti szepmuveszeti muzeum egyik feelosevel aki kesziti mar a jovo Van Gogh kialoitasat Budapsten..

Utrechrtben, szinten egy regi egyetemi varos (15 szazad) a templomba van egy magyar kapolna: Itt tanultak ugyanis a magyar,erdeli es sarospataki tanarok,nekik volt egy kulon kapolnaja..nevuk utan erdeklodve sajnos nem kaotam pontos  infromacoit..nem tartjak evidenciaba de erdemes volna utana jarni.. Alkmaar azert volt erdekes mert foci csapataba ,jo helyen ,ott jatszik 3 magyar focista ,de nem azert utaztam oda: mar 950 meemlitik minttelepulest es a 14 es 15 szazad gyonyoru hazai esa...sajtmuzeum egyedul allo arhitektonikaja vitt utkozbe Den Helder fele oda. Den Heder a szrazfold kinyulsanak utolso varoskaja innen indulnak utra a szemely es auto szallito hajik azzokra aszigetekre amely a hillandok erofeszitese kepen szulettek me mint kesobbi bazis az elkeritett oblok kiszaritasara es szarazfold nyeresenek...Itt aztan valobban lathato a holland ember elete ,mentalitasa;kozel a termeszethez (annyira eluto a szomszed nemet videk -Essen Krupp aglomeracioi eletetol ) kihasznakva miknden kis lkehetoseget,megtartva a rurakis karaktert de modernizakva a belsot...Juhoik,tehenek a foldeken ,liliom es tulipan foldek..toszta hazak gazdasagi epuetek mindenutt 3-4 auto a haz korul de o biciklin..mar a kis gyerekek iis,ugy 6-7 evesen egyedeul kozlekednek....

Delftrol,Haarlemrol fogok meg irni...

Honap Luven-re teszuk at a satort, belga nazg katholikus geyetem varosa, oriasi es ertekes konyvtarral,kisse zavaros etnikai problemqkkl a vallonok es  fakmandok kozott...

Udv minden tarsamnak..