ftonyo Creative Commons License 2006.04.29 0 0 216

Látod, látod, az elején még határozottan tagadtad, romantikus legendának nevezve az olaszokkal kapcsolatos állításokat, mostanra már megengedőbb lettél:) Bizony, bizony, nem csak az Evviva Ungheriát, hanem a többi ostrommal kapcsolatos állítást is H. R. tanulmányából idéztem...

Most is legendának tartom, ne aggodj.. :)

 

Az olasz légió fénykorában, a tavaszi hadjárart idején 1024 fő volt a létszámuk.

 

A magyar kormányra felesküdött Zanini ezred nagy része  dezertált a délvidéki hadműveletekből 1848 decemberében, a Ceccopierik már 48. július 11-én összeverekedtek a szerveződő magyar honvédzászlóaljak újoncaival.

 

A kettő alakulatból összesen 600-an maradtak/kerültek magyar parancsnokság alá.

 

Az olasz légió legütőképesebb alakulata a Kress svalizsérok voltak: 70 (hetven!) fő.

A tavaszi hadjárat alatt tehát még kb. 300 olasz lett légionista.

 

Ez eléggé soványka eredmény....

 

Más etnikumok is lehettek a magyar seregben, csak róluk nem bveszélünk, ellenben a lengyel örök barát - róluk beszélünk (persze érdemes elolvasni, hogy a polákok hogyan láttak minket :) ) , az olaszok meg Garibaldi miatt lettek népszerűek az 1860-as években.

 

A töbi nemzetiségről nagy hallgatás, ma, még a szabadságharc iránt érdeklődők döntő többségének fogalma sincs arról, hogy a honvédek kb. fele szlovák és ruszin volt - mint az előző hsz-ban irtam....

Előzmény: showtimes (212)