kvadrát Creative Commons License 2006.04.19 0 0 330

Hah! Felpezsdült az élet!

 

Pali, teljesen igazad van, radartérképet a Vénuszról már több szonda is készítgetett, ezek közül, furcsa módon, erre a Magellánra nem emlékszem. (Bár lehet, hogy ez volt az a szonda, amelynek a méréseiből egyszer láttam egy egész tisztességes térbeli terepanimációt a tévében.) Csak úgy rémlik, hogy ősszel azt írták valahol, hogy közel nagyságrendnyivel jobb felbontású térképet remélnek a Venus Expresstől, a felszín anyagának felmérésével, és az már tényleg valami lehetne. Mégiscsak itt van a bolygó a szomszédban, és mégsem tudunk róla túl sokat.

 

TillA, nem kötözködésnek szánom, de nem egyszerűen csillagok kategorizálásáról van szó. Sokkal inkább új és új kategóriák állításának szükségességéről a megfigyelések alapján, mert kiderült egy csomó dologról, hogy túl kevés ismeretből vontunk le tévesen általánosításokat. A kozmológusok úgyszólván hetente láthatják összedőlni az új (és régi) elméleteket, és ez nekem akkor is piszok izgalmas, ha a tudásom eltörpül a dolgok megértésére képesek tudása mellett. Húsz éve még máglyán végezte volna, aki a világegyetem gyorsuló tágulásáról beszélt volna, ma viszont már "tudjuk", hogy eddig sosem látott és elképzelhetetlen összetevők adják ki a kozmosz zömét. Kis túlzással majdnem hasonlóképp jártak a csillagászok, mint a 19. század végi fizikusok, akik kimondták, hogy kész, vége, lényegében nincs több felfedeznivaló a fizikában. Kőbe vésett törvényeket kell a szemétre dobni, ami persze nem kényelmes, de méltó kihívás a modern tudomány számára. Ha előre ugorhatnék kétezer évet, akkor is megtenném, ha utána csak pár hónapot élhetnék. Marhaságnak hangzik, de szerintem ezt a beteges kíváncsiságot oltja az ember a sci-fikkel is.

Előzmény: eolomea (317)