magnum56 Creative Commons License 2006.03.17 0 0 17498

Kedves pint,

 

Az SR két alapelve:

 

1. A relativitási elv

2. A fénysebesség állandóságának elve

 

Az SR első alapelve a mozgás relativitásának elve, amely Einstein szerint így hangzik: az egymáshoz képest egyenletesen mozgó rendszerek a fizikai jelenségek leírásában egyenértékűek.

 

Miért hibás ez az elv? Indoklás:

 

Einstein gyakran hivatkozik arra, hogy a mozgás relativitásának elve Galileitől származik. Azonban az az alapelv, amit Einstein beépített az SR-be egyáltalán nem az eredeti, Galilei féle relativitási elv. Az eredeti, Galilei féle elv így hangzik: Nincs abszolút nyugvó test, és nincs abszolút mozgás sem, mert a mozgás viszonylagos. Galileinek volt egy másik elve is. Ez volt a Galilei féle egyenértékűségi elv, amely azt mondja ki, hogy az egymáshoz képest egyenletesen mozgó rendszerek a mechanikai jelenségek leírásában egyenértékűek. Egy egyenletesen haladó hajó belsejében semmiféle mechanikai kísérlettel sem lehet eldönteni, hogy a hajó halad vagy áll.

 

Einstein tehát megváltoztatta az eredeti relativitási elvet:

 

1. Elfelejtette Galilei eredeti relativitási elvét, mely szerint minden mozgás relatív

2. Elővette Galilei egyenértékűségi elvét, és átkeresztelte relativitási elvre

3. Kiterjesztette az elvet az összes fizikai jelenségre (a hullámmozgásokra is), így már nemcsak a mechanikai jelenségekre vonatkozott

4. És az így átalakított elvet építette be az SR-be.

 

Miért csinálta ezt Einstein?

Ha meghagyta volna az eredeti Galilei féle relativitási elvet, akkor az SR két alapelve így hangzott volna:

 

1. Minden mozgás relatív

2. A fénysebesség abszolút állandó, vagyis nem relatív

 

Ezt így nem lehetett leírni, mert ordító logikai ellentmondás van a két elv között. Egyszerre nem lehet mindkettő igaz. Az átalakítás után azonban ez már nem feltűnő.

 

Miben hibázott Einstein, amikor átalakította az eredeti relativitási elvet?

 

1. nem lett volna szabad felcserélnie a két Galilei elvet

2. Nem lett volna szabad kiterjesztenie az egyenértékűséget a hullámmozgásokra is, ugyanis ezekre nem igaz az egyenértékűség. (a vízhullámok segítségével,  ugyanis el lehet dönteni, hogy a hajó áll vagy mozog a vízen)

 

Mit ért el Einstein az átalakítással?

 

Eltüntette a két alapelv közötti logikai ellentmondást. Egész pontosan matematikai ellentmondássá alakította, amelyet az időtartam és a távolság relatívvá tételével oldott fel.

 

Mindebből a tanúság:

 

1. Az eredeti Galilei féle relativitási elv igaz, vagyis minden mozgás relatív. Mechanikai jelenségekre az eredeti Galilei féle egyenértékűségi elv is igaz.

 

2. Az Einstein által kitalált "relativitási elv" azonban nem igaz. Egyrészt mert tartalmát tekintve ez nem relativitási elv, másrészt pedig mint egyenértékségi elv, nem érvényes az összes  fizikai jelenségre.

 

A másik alapelvről majd később írok. Ha eddig valami nem világos, szívesen elmagyarázom. Addig ne menjünk tovább.

 

Kapcsolódó irodalom: Max von Laue és Vermes Miklós

 

 

Előzmény: pint (17495)