habár Creative Commons License 2006.02.10 0 0 16750
Arra gondoltam, hogy a specrel feladatok általában két koordinátarendszer (K;K') egymáshoz való viszonyát vizsgálják.
A HAFELE mérésben viszont három van - a föld középpont (1), felület (2), és a repülő (3).
A föld középponthoz képest a felületi (2) és a (3) különböző sebességű (u) és (v) útjuk során eltérő utakat tesznek meg, míg végül találkoznak.
Így nemcsak az időben, de a helyben is van eltérés, a Lorentz faktorral arányos.
Aminek következtében a (3)-nak nem oda kellene (vissza)érkeznie, ahonnan úgy képzelte, hogy elindult. Ha pedig oda érkezik, érthető, hogy időkülönbséget tapasztal.
Ezt bizonyítja a Hafele kisérlet, meg a földi év nagyobbodása 1 s-al, nem pedig mást.

Mindezekről azonban feltételezés sem lehet a kísérlet hiányos, jellemzően időirányítottságú leírása alapján (amilyen az ikerparadoxon, és ez a topik is).
Hogy arról szó sincs, hogy milyen helyre, és időre érkezett ahhoz képest hogy elindult, és ezeket hogyan mérték.
Mert csak az időről van adat, hosszról nincs.
Ugyanakkor a nano idő pontossághoz legalább mm-es helymeghatározás kellene, hogy tartozzon.
Mert "helyidő-azonosságot" kellene keresünk. Nemcsak külön időt.
A relativitás szerintem erről szólna, komplexen.
Az ikerparadoxon azért létezhet, mert a komplexitást egyoldalúan értelmezik.
Ennél jobban elmagyarázni nem tudom.
Szerintem elégséges kellene hogy legyen. Ha valakit éppen ez érdekel.

off : "habár" szerintem is sok mindenben túloz, a "rendező" (én) ilyen szerepet osztott neki. De azért mikor ezt tette, nem gondolta, hogy ekkorát bukik vele. on
Előzmény: mmormota (16739)