Kedves topiklakók.
Tegnap olvastam egy érdekes dolgot, nagyjából a következő:
Legyen a t,x,y inerciarendszerben (álló rendszer) egy pálca a vízszintes x tengellyel párhuzamos, ami függőlegesen (y irányban) mozog v sebességgel. Legyen a pálca pl. a t=0 pillanatban az y=0 vonalon. A pálca pontjainak x koordinátái tehát változatlanok a mozgás során, y koordinátái pedig y=v*t. Jelölje a pálca bal oldali végét A, jobb oldali végét B, közepét O.
Pl. t=0-kor: xA=-1, xO=0, xB=1 (ez igazából három esemény: a megnevezett pontok átmennek az x tengelyen)
Egy másik (mozgó) inerciarendszer (t',x',y') tengelyei az előbbivel párhuzamosak, de annak x tengelye mentén mozogjon V sebességgel.
Nézzük a pálcát ebben a másik kordinátarendszerben.
Keressük az előbbi három esemény koordinátáit Lorentz szerint:
x'A=xA/b, y'A=yA=0, t'A=V/c2*xA/b=-V/c2*/b
x'B=xB/b, y'B=yB=0, t'B=V/c2*xB/b=V/c2*/b
x'O=xO/b=0, y'O=yO=0, t'O=-V/c2*xO/b=0
nyilván a három esemény itt nem egyidejű. A pálca helyzetét azonban itt is egy t' időpillanatban keressük, pl. a t'=0-ban.
Pl. az O pontét máris tudjuk: x'O=0, y'O=0
Az A pontról azt tudjuk, hogy t'A pillanatban (korábban) volt a fent megadott (pl. y'A=0) helyen, mostanra már elmozdult, x irányban -V, y irányban v' sebességgel:
y'A(t'=0) > 0
A B pontról azt tudjuk, hogy t'B pillanatban (későbben) lesz a fent megadott (pl. y'B=0) helyen, most még nincs ott, azaz: y'B(t'=0) < 0.
Magyarul: a rúd ferdén áll a t'=0 pillanatban.
Ez eddig azt hiszem világos.
Ennek kapcsán az alábbi kérdést tenném fel (amit már nem viszgált a szerző):
Ha a pálca egy x-z (ill. x'-z') síkbeli lap vetülete, és erre felteszünk egy golyót, amire hat egy y irányú G erő, akkor vajon miért nem gurul le a ferde lapról.
Még bővebben: az álló rendszerben a lap is nyomja felfelé a golyót a G ellentettjével, aminek hatására együtt mozog a lappal. Vajon a mozgó rendszerben a lap nyomóereje milyen irányú?
Üdv: egy mutáns