locsemege Creative Commons License 2006.01.14 0 0 31247
Azért a földhurokban indukálódott legfeljebb néhány volt feszültség búgást ugyan okozhat, de tuti, hogy nem ráz. Amikor ráz, az abból szokott következni, hogy a berendezés 230V-os bemeneténél EMC okokból legtöbb esetben található egy zavarszűrő átvezető kondenzátor. A két ér (fázis- és nullavezető) közti kapacitás tipikusan 100nF, mindkét ér külön-külön a házhoz képest általában 2.5nF körüli kapacitással kapcsolódik. Ha ez a berendezés egy földeletlen aljzathoz csatlakozik, akkor a berendezés háza 230/2=115VAC feszültségre kerül a földhöz képest. (Közelítően, mert a szórt kapacitásokat elhanyagoltam.) Ha ekkor valaki megérinti a gép házát, miközben egy födpotenciálon lévő berendezést is fog, kellemetlen, de nem életveszélyes élményben lesz része, hiszen az 5nF eredő kapacitás reaktanciája 50Hz-en 600kohm körül van.

Tudom, hogy windows-os topic, de akkor se az derüljön ki belőle, hogy a 'földhurok ráz'. És azt is tudni vélem, hogy mindezt te is leírhattad volna, ezért is hördültem fel. (Mellesleg én is sörözés után. :) )
Előzmény: Törölt nick (31245)