konszolid Creative Commons License 2005.12.31 0 0 20

..ami késik az nem múlik" jegyében:

A Zágrábi Üv. területén ( ami gyakorlatilag az egész jelenlegi horvát terület is egyben) horvátul, nagyobb elágazó állomásokon (Károlyváros, Zágráb stb.) magyarul is ki lehettett írni az állomás nevét... de én ilyen képet nem láttam. Elviekben a néhány Dráva-jobbparti település magyarlakta állomásain is lehetett (ilyeneket sem láttam.)

 

Horvátországnak, mint a Szent Korona része, külön státusza volt, de az élet gyakorlatilag horvát nyelven folyt.

 

A Drávaszögi és az Alföld-Fiumei Vasút vonalán kétnyelvű állomásnevekről is tudok (pl.Gombos-Bogojevo).

 

A vezényleti nyelv a fiumei és a MÁV által üzemeltetett hadászatilag kiemelt vonalakon a magyar volt. Persze kemény kísérletezés folyt a nagyobb állomások magyar vasutas-kolóniákkal történő betelepítésére.... kemény politikai csatározás folyt, hogy ez most gazdasági és üzembiztonsági szempont vagy a elmagyarosítási kísérlet-e.

Arra nem találtam forrást, hogy az egyéb vonalakon mennyirre tartották a magyar vezényleti nyelvet...

 

Sőt, láttam olyan kiviteli terveket is amelyre horvátul is felírták a dolgokat és bizony a Virovitica az Virovtica, Krizevci az Krizevci....

( mer' hogy mehetett a budimpecski tőke, de horvát vállalkozókkal kellett a vasutat megépítettni)

 

 

Remélem nem ereszettem bőlére...

 

Boldog Új Évet minden zakatoló lelkű topiklakónak!

Előzmény: Triste (10)