Úgy veszem észre, kicsit elbeszéltek egymás mellett. Vagyis másképpen értelmezitek a "kultúra" szó jelentését, ami persze valóban értelmezhető többféleképpen is.
Te pl. azt írod:
A kultúra az, ahogyan élünk. Ez is igaz.
Viszont mindenképpen igaza van Scotus kollégának is. A különböző földrajzi területeken élő, de egy-egy nagyobb területen egymáshoz közel álló társadalmak történelmi fejlődése nagyjából hasonlatos. A kultúrális fejlődésnek pedig az évszázadok során igencsak meghatározó tényezője az adott földrajzi területen elterjedt és meghonosodott vallás.
Ebből a szemszögből nézve pedig egész Európa határozottan keresztény eredetű, és az itt élő népek nagy többsége valamely keresztény felekezethez tartozik, vagy tartoztak az ősei.
A templom szóról pl. egy átlag európainak nem egy sztúpa vagy egy mecset ugrik be elsőre, hanem nyilván egy keresztény templom. Az európai népek ha vallásra, Istenre gondolnak, nem kapásból Shivára, vagy Oziriszre és nem a kínai univerzizmusra gondolnak, hanem a keresztény istenre és Jézus Krisztusra. (Persze nyilván van kivétel, de az csak a szabályt erősíti ugye.)
Egy szó mint száz, még ha el is fordultak sokan a vallástól, még ha nem is tartja be a többség a keresztényi alapelveket, azért Európa szerte az emberek többsége ilyenkor karácsony táján (na meg persze az év egyéb szakában is aki templomba járó) keresztény templomokba látogat el, és keresztényként elmélkedik, imádkozik és éli meg belső lelki dolgait. Mert az itt élő emberek többsége keresztény, és ezt kár tovább ragozni.
Még akkor is, ha élete során alig, vagy egyszer sem látogat el a templomba, ennek a világvallásnak van rá a legerősebb hatása ezen a földrajzi területen, mert itt legerőteljesebben ez a vallás van jelen, és kíséri végig az itteni országok évezredes történelmét.