deps Creative Commons License 2005.09.27 0 0 103

A Szalay Balázs, Tagai Róbert, Opel Frontera trió a hetedik helyen zárta az előzésekkel teli első napot (a szelektív szakasz hossza néhány száz méter híján 300 kilométer volt) a Fáraó-ralin, amelynek eredménye az idén először beleszámít a Világkupa pontversenybe is.

Szalayék helye tehát máris pontszerző, de persze, a neheze még hátravan - a hatnapos viadalnak csak az első szakaszán vagyunk túl. A hétfői szakasz nagy része nem volt különösebben fifikás, "csak" tövig kellett nyomni a gázpedált - de a pokoli hőségben ez sem volt kis feladat. Szalay panaszkodott is a célban, hogy úgy felmelegedett az autó alja, hogy szinte szétégette a talpát.

"Az első száz kilométert nagyon élveztem, jó ritmusban autóztunk, semmi gondunk sem volt - mondta a nyolcadik Dakarjára készülő Opel-pilóta. - A szakasz második harmada már nem volt ilyen izgalmas, tökéletesen egyenes úton mentünk, néha egy-egy bukkanó szórakoztatott minket, de egyébként dögunalmas volt. A vége felé megint kezdtem élvezni az autózást, amikor körülbelül harminc kilométerrel ahhoz a trükkös szakaszhoz értünk, amellyel a legtöbb társamnak is meggyűlt a baja. Ezer nyom volt össze-vissza, körülbelül öt percet kavarogtunk, mire megtaláltuk a célba vezető helyes utat."

Szalay még hozzátette: az autó tökéletesen funkcionált, és reméli, a folytatás is hasonló lesz. Egyvalamit fog másként csinálni a következő napokban, alacsonyabban hagyja a guminyomást, mert most a felmelegedett kerekek túl kemények voltak. Egyébként a pilóta elégedett azzal, hogy a 24. pozícióból rajtolva, jó néhány társát megelőzve a hetedik helyre küzdötte fel magát. Így ha minden jól megy, kedden már kevesebben porolnak előtte.

A versenyben induló másik két magyar kettős közül Palik László a második helyen ért célba, míg Kis Sándor technikai gondok miatt (a benzinnyomással voltak problémái) jókora hátrányba került, de pontos eredményéről egyelőre nem érkezett hír.

Fáraó-rali, Vk-futam, Egyiptom
1. nap, Kairó-Baharia (össztáv: 360.37, ebből szelektív szakasz: 299.6 km).
Autósok: 1. Henrard, De Roissard (belga, francia, Volkswagen Buggy) 2:49:17, 2. Palik, Darázsi G. (magyar, Nissan Pick-Up) 13:50 perc hátrány, 3. Sukovenko, Koroljev (orosz, Nissan Pathfinder) 21:06 p h., ...7. Szalay, Tagai R. (magyar, Opel Frontera) 27:31 p h.,
Motorosok: 1. Coma (spanyol, KTM) 2:59:03, 2. De Gavardo (chileiKTM) 3:04 p h., 3. Casteu (francia, KTM) 5:12 p h.

Palik László és Darázsi Gábor második helyen végzett a Fáraó Rally mai első versenynapján. Nem csupán a tereprali, de a magyar autósport történetében most fordul elő először, hogy egy ilyen rangos viadalon (a Fáraó Rally az idei évtől Világkupa futam) magyar versenyző az abszolút második és kategória első helyen érjen célba egy szakaszon!

Maga a pálya tipikus sivatagi gyorsasági volt: gyors, technikás, dűnékkel tarkított. Az autókat a nagy meleg viselte meg leginkább, többen kényszerültek a pálya szélére különféle műszaki problémák miatt.

"Kellemesen eseménytelen napunk volt" - kezdte a beszámolót Palik. "Elrajtoltunk, mentünk, célba értünk és ennyi. Az autó nagyon jól bírta a kiképzést, pedig féltettük, mert nagyon meleg volt, viszont a Dakar utáni hűtőrendszer-átalakítások ismét jelesre vizsgáztak.
Ami emlékezetes marad a napból, az az utolsó negyven kilométer. Olyan bonyolult navigációs feladványt kaptunk, amilyennel én, megvallom őszintén, még nem találkoztam, Gabi viszont egy másodpercnyi bizonytalanság és egy milliméternyi tévedés nélkül hozott ki belőle. Egyszerűen elképesztő volt.
Ami az eredményünket illeti, látni látom, de nem hiszem el. Azért nagyon örülünk neki."

Kisék műszaki probléma miatt egy órát álltak néhány kilométerre a céltól, s 19-ek lettek, Szalayék a 7. helyen értek célba.