ezerkilenszaznyolcvannegy Creative Commons License 2005.09.04 0 0 3607

 

"persze az importot nem egy eves hataridovel fizetik, ezert nyilvan nincs szukseg 800 mrd importnovekedeshez 500 mrd dollarra"

 

Tételezzük fel, hogy van egy autókereskedésem.  Odamegyek Mr. Toyota-hoz, mondván, hogy szeretnék venni 1 milliárd dollár értékben Toyota Priust.

 

Mr.Toyota (mosolyogva) : Persze, persze, én adni el neked 50.000 Toyota autó. 

Én (szintén mosolyogva) : És amint sikerült túladnom az autókon és visszaváltanom a pénzt dollárra, akkor máris fizetek.

Mr. Toyota (mosolyogva) : Igen, igen, amint fizetni dollár, máris szállítani autó.

Én (kényszeres mosoly) : Azt olvastam, hogy autó kapni most, fizetni 2008.

Mr. Toyota (mosolyogva): Nem, nem, nálunk "just in time" módszer, nálunk fizetni és kapni autó.

Én (reménykedve): Esetleg fizethetnék Forinttal?

Mr. Toyota (mosolyogva): Neeem, Furmint nem jó, dollár jó.

Én (kissé szomorúan): Akkor hát nincs biznisz.

Mr. Toyota (mosolyogva): Próbálkozni Uncle Sam.  Uncle Sam csinálni csodákat.

 

Felveszem Uncle Sam-el a kapcsolatot, és ő Mr. Morgan-hez irányít (Mr.Chase-nek egyéb elfogultságai vannak)

 

Én (alázatosan/magabiztosan): Mr. Morgan, volna egy szuper biznisz.

Mr. Morgan (karika kifúj) : Ki vele!

Én (egy szuszra): Veszek Toyotát 1 milliárdért, eladom 1 milliárd száz millióért és visszafizetek 1 milliárd 50 milliót.  Mindenki jól jár.

Mr. Morgan (szemöldök össze) : Mit is mondtál, honnan jöttél?

Én (büszkén) : Magyar lennék.

Mr. Morgan (homlokránc) : Magyar,...magyar,.. aha, megvan Unikum.

Én (fellélegezve) : Igen, Unikumok vagyunk a magunk nemében, gazdaság big shape, adóssági besorolásunk jobb mint Japán.

Mr. Morgan (naturelle) : Tessék.

Én (meglepődve) : Pardon?

Mr. Morgan (tűrelmetlenül) : Tessék, itt a pénz, itt kell aláírni.  Viszlát jövőre.

Én (hitetlenkedve) : Nahát... - de aztán gyorsan aláírom, és jobbra el.

 

Egy év múlva megyek a Móricka Bankba (Móricka az Uncle Sam magyar megfelelője :)), a forintot átváltom dollárra és eleget teszek kötelezettségemnek.  Kérdés, hogy honnan volt a Móricka Bank-nak dollárja?  Egyszerű.  Rába úr futóműveket exportál Usákiába, ezt dollárral fizetik, de Rába úr otthagyja a dollárt Mórickánál, ő forintba kéri a jussát, mert a munkásokat forintba kell kifizetnie.

Sajnos Rába úr csak 0,7 milliárd értékben exportált, Mórickának még hiányzik 0,35 milliárd dollár ahhoz, hogy teljesíteni tudja az átváltást.   Szerencsére az ÁPV privatizálta a Puszta TSz-t 50 millió dollárért, így már csupán 0,3 milliárd a hiány.

Móricka ismét Uncle Sam-hez fordul, aki mondja, hogy "no problem" itt van az IMF, az majd kipótolja a hiányzó részt a petrodollárokból.

 

Tehát Usákia kapott Rába úrtól 0,7 milliárd értékben futúműveket, és az IMF is lóg Usákiának 0,3 milliárddal (hiszen az IMF nem varázsolhat dollárokat).  Az IMF 0,3 milliárdjának visszafizetése kissé kétséges - de ennek nem az a szerepe, hogy nyereséget termeljen, hanem gyeplőként szolgál.  Minden olyan ország, amelyik az IMF segítségére szorul, szakértőket kap az IMF-től, akik megmondják, hogy mit és hogyan kell csinálni a piacgazdaságban.

 

Végeredmény: Usákia a semmiből varázsolt 1 milliárdot, ezért egy év múlva kapott 0,7 milliárd értékben Rába futóműveket, kapott 50 milliót cash-ben kamat gyanánt, és kapott 300 millió értékű "politikai tőkét" - azaz beleszólás jogát az IMF-en keresztül a Magyar gazdaságba és politikába.

 

 

 

 

Előzmény: Első Polgár (3599)