ferembá Creative Commons License 2005.08.29 0 0 1009
"Sziasztok,

Erdeklodom, hogy egy kb. 160nm-es csaladi haz HMV es futesrasegitesehez mekkora rendszerre (kollektorfelulet meret, sik/vakum, tarolokapacitas, es persze saccolt koltseg) lenne szuksegem es milyen mertekben tud a futesrasegites teli idoszakban valoban segiteni. A rendszert ugy szeretnem megepittetni, hogy mindenkepp a teli napsugarzasra legyen kielezve.

Koszi,
Gabor "
Szia Gábor!

Az általad megadott épületről nem adtál semmilyen energetikai adatot. Így csak kuruzslás adható, méretezés aligha.
Fontos lenne az épület számított hővesztesége, ennek hiányában legalább egy fűtési szezon energia költsége. Viszont tudni kellene a gázkazánod ( ha azzal fűtesz ) éves átlag hatásfokát. Ez nem fog megegyezni az adatlapon szereplő gyönyörű, százhoz közelítő számmal - erről Erbe tudna mesélni bővebben- ez a gyakorlatban 40-60% körül van.
Fontos még az épület passzív napenergia hasznosítása, a tető tájolása, dőlésszöge, milyen hőleadókkal fűtesz( előremenő és visszatérő ág hőfoka).
Egy napkollektoros fűtésrásegítés az igazi kemény téli hónapokban 10% alatti kiváltásnál alig tud többet, hacsak nem passzív házat építettél.
Elsősorban az átmeneti hónapokban számíthatsz jelentős energia kiváltásra, alapvetően egy jó rendszerrel a fűtési szezont lecsökkentheted 3 hónapra, és ez sem kis eredmény.
Sokan nem veszik figyelembe, hogy az éves hasznosítható napenergia 2/3-a a nyári félévre esik, és mi a maradék 1/3-ból tudunk "fűtésrásegíteni".
Ha több infót adsz, szívesen méretezek Neked.

Üdv: ferembá

Előzmény: gabor.hoffer (960)