milyennincs Creative Commons License 2005.07.28 0 0 3791

Bocs én ennyire pontosan ezt nem tudtam, ezek szerint ez volt akkor az igazi célja az odaköltözésének. Viszont hogy ott maradt még 30 évig s elfelejtkezett, lemondott a további komponálásról, az az volt, hogy Bolognában hatalmas vágóhidak voltak, s általában a húsipar központja (otta Pó-síkságon Parma a sonka ellenére a tejipar, Modena a lisztipar, stb. központja, persze nem ilyen tiszta ez, van mindenhol minden) gondolj akár a bolognai mártásra (marhahús zöldséggel). 

Így a mi Joákimunkat (Gioacchino) elragadták a gasztronómiai élvezetek (többről nem tudok) s eléggé el is hízott. De viszonylag magas kort élt meg (76 év, verdihez képest kevés). Erre a profán érdekességre akartam utalni (mármint, hogy miért hagyta abba, s hogy bírta ki további 30 évig "zene nélkül", értem alkotás nélkül). Csak hozzáteszem - szintúgy érdekességnek - bár nem történelmi, mégis zenetörténeti érdekesség - hogy viszont Handel (umlautot nem tudok írni) az általában együtt játszott Vízizenét Water Music 32 évesen, a Királyi Tűzszerészeknek  írott zenét Music for the Royal Fireworks viszont újabb 32 év után, 64 évesen írta. (1685-1759 közt élt, egy évben született Bachhal).

Előzmény: Acquaviva d'Aragona (3789)