harpoon Creative Commons License 2005.06.27 0 0 23

Sziasztok!

 

Én két éve jártam Boszniában. A horvát tengerpartról a cél Medjugorje, a zarándokhely volt. A horvát tengerparton haladtunk, majd Makarskánál felkanyarodtunk a hegyekbe, atérkép szerintt ez volt toronyiránt... :) Hát, kb. 45 fokban, brutális hegyek, no korlát, olvadó aszfalt, kihalt falvak, kopár hegyek, sehol egy autó, és akkor megjelent egy kígyóveszély tábla :) Aztán egyszercsak, mint derült égből villámcsapás: Bosnia balra! Horvátország elhagyatott belső vidékeinél sokkal élőbb terület. Medjugorjéban sok a zarándok, ki van építve, tényleg szép. Utána Mostart néztük meg. Akkor még nem volt meg a híd, mi pedig a helyét kerestük. Bár a jugoszláv háborúról írtam a diplomamunkámat, elkerülte a figyelmemet az a tény, hogy a hidat a horvátok rombolták le, és nem értettem a nem túl barátságos pillantásokat, amikot a horvát részben olyan szavakkal érdeklődtem a híd helye felől, mint pl. destroy vagy devastate. A városban volt pár lerombolt épület bőven. A másik - ugyanazon túra keretében tett látogatás - amikor hazautaztunk Splitből, de nem Szarajevó felé. Livno-Bugojno- Jajca - Banja Luka útvonalon mentünk. Nagyon tetszett, pl a változatosság, ahogy a horvát részen katolikus templomok vannak, aztán jönnek a mecsetek, végül a szerb részen az ortodox templomok. Jajcéban álltunk meg, hatalmas szurdok van ott. Mi is a szerb részen keveredtünk el, Banja Lukában egy nagy kereszteződésben kb. 20 cirill betűs felirat... Rosszul tippeltünk, de a rendőrök segítettek. Amúgy a szerb részt nemigen érték háborús károk, de eléggé lepattant pl Banja Luka. A muzulmáén részen még sok lerombolt, szétlőtt épület van, de van pl jó pár tiszta új város, pl. Siroki Brijeg. Na, most ennyit írok, ezek voltak a benyomásaim, tuti visszatérek!