tücsökmadár Creative Commons License 2005.06.21 0 0 913

 

A védett virágok témához kissé megkésve néhány szó:

 

Az iskolában sok mindent tanulnak a gyerkőcök természetismeret címen, amivel sikeresen megutáltatják velük még a természet szót is! (Utána próbálja  a szülő elvinni kirándulni! Biztos a visszautasítás!)

Ha a tanító nénikben lenne elegendő tálentum, akkor talán rájönnének, hogy a helyi szűkebb környezetre aktualizálhatnák a tankönyveket (bár ez nem kis munka!!!), s esetleg a madarak fekete-fehér képen való felismertetése helyett elmennének a környéken egy tóhoz, erdőbe, stb. értő kisérettel, aki elmondja a gyerekeknek, mit látnak, mire figyeljenek (fű-fa-virág-gomba-állatok hangyától az elefántig). Utána még hetekig adhatna témát az iskolában (rajz, zenehallgatás, földrajz, magyar, technika,... órákon) az amit ott láttak, tapasztaltak. Akkor talán el lehet rejteni azt is a mondandó között, hogy mindent nem ismerhetünk, így az erdő, mező, tó, patak, állatok, növények érdekében jobb békén hagyni őket, hogy még jövőre is láthassuk őket ugyanitt! És nézzük, jegyezzük meg, fessük, rajzoljuk le, kottázzunk, fényképezzünk,...

Talán így sikerülne betonhoz, virtuális-valósághoz szokott csemetéinket is közelebb noszogatni a TERMÉSZETHEZ!!! Hátha rájönnének, milyen jó az erdő talaján sétálni, fülelni a madarak szavára (meghallani őket!!!), hallgatni a békák kuruttyolását, a gyík surranását észrevenni...

 

A mániákus kert rajongók érdekében, pedig jó lenne, ha kijelölt kertészetek termesztenék a védett növényeket, s azokat ott meg lehetne vásárolni!! Akkor talán nem csábulnának el a kert-tulajdonosok, hogy egy-egy hazai szépséget csempésszenek a kertbe a szomszéd mezőről!! A természetközeli kert erre igencsak csábít!

 

Más:

 

Erdőszélen találkoztam ezzel a virággal. A partoldalt kaszálják, így a levelei is áldozatul estek.

Nagyon tetszik. Szerintem a virágoskertemben is megállná a helyét, de hozzá sem mertem érni, hátha védett!

 

Mi ez???