szanzaveronika Creative Commons License 2005.05.31 0 0 396

"Ahhoz képest, hogy te nem hiszel istenben, meglehetősen magabiztoan nyilatkozol az Ő tulajdonságairól... ;-)"

--------------------------------

Akarsz vitázni, vagy nem? Meg akarod hallgatni az elképzeléseimet, vagy nem? Döntsd el légyszíves, aztán tájékoztass, mert nem fogok energiákat beleölni valamibe, ami aztán nem tetszik. Nem nyilatkoztam semmit a tulajdonságairól, csak arról nyilatkoztam, hogy miért emberi fogalom az intelligencia, és egy mindentudó miért gondolkozhat másképp, vagy miért nem kell hogy szükséges legyen számára intelligencia. Pont az a fogalom, amivel jellemzed.

--------------------------------

"Érdekes nálam ez is fordítva van."

---------------------------------

Azért nekem ez nem tűnt fel. Inkább úgy tűnt, mintha te aztán igazán tudnád, hogy milyen is az Isten. Igaz, mint hívőnek, nyilván jogosultságod van rá. 

---------------------------------

"Namost elárulom neked, hogy az a "mindentudás", amit többek között te is ráruházol, ez nem létezik. Ha isten tudná, hogy mit fogok csinálni júni.13-án este fél nyolckor, akkor lenne neked igazad. De nem tudja, mivel, hogy én -akinek szabad akaratot adott- sem tudom!"

----------------------------------

A szabad akaratból nyilván nem következik az, hogy nem lehet tudni, hogy mit fogsz csinálni (elvileg akár egy jó jós is tudhatná), csak annyi következik, hogy ebbe senki nem fog beleszólni - senki nem fog megakadályozni abban, hogy meghozz egy döntést, bármi legyen is az.

Másrészt, abban már megegyeztünk, hogy korántsem biztos, hogy az hogy te vagy én vagy akárki nem tud valamit, azt jelenti, hogy az Isten sem tudja.

Különben: Isten (és megfelelő lényei) csak az anyagi világot mozgatják? Ami "lelkes" lény, azt nem? (Ez olyan szempontból azért érdekes dolog, hogy pont az anyagvilág meg úgy tűnik, mintha tudományosan is működne. Mintha a szellemi "részek" lennének túl a tudomány és az anyagi megismerés határain. És pont azon nem működik az Isten.)

"Ez az oka annak, hogy az ateisták és még a hívők közül is sokan, őt egy minden rész-információt tudó, és ezzel kegyetlenül visszaélő despotának ill. félelmetes önkényúrnak képzelik el."

A mondatod második fele eléggé elszállt, erre nem is érdemes válaszolni.

Igen, egy gép az olyan lenne,

Nem egy gép lenne olyan, hanem egy rossz Isten lenne olyan. A gép miért élne vissza bármivel is? Egy gép képtelen is lenne visszaélni bármivel is.

"de Isten egészen más.

Ha Isten mindent előre tudna, nem volna szüksége ránk, élet-szikrákra, akiket az anyagi világba enged, és várja vissza a tapasztalásainkat."

-----------------------------------

Ez sem biztos. Egyébként sem biztos, hogy az Istennek szüksége van "ránk", lehet hogy egyszerűen a részei vagyunk. Mint ahogy az is lehet, hogy nincs is Isten.

"Tehát igenis összeférnek Istennel az általam említettek, erről nem is tudsz lebeszélni."

Ugyan. Nem akarlak lebeszélni. De az újabb adatbefogadáshoz sem pontosan értem, hogy miféle intelligencia kell. Bármi összeférhet Istennel, csak érdekes, hogy a leginkább emberi fogalom alapján nevezed meg. Legfőbb Intelligencia.

"Hibás az Isten-elképzelésed, nem csoda, hogy nem tudsz benne hinni."

Egy csomóan tudnak hinni általad hibásnak tartott istenelképzelésekben. Ne ez legyen már az ok.

Előzmény: tivadar (393)