ferembá Creative Commons License 2005.03.08 0 0 247
"A spirál csöveket is meg tudom tekergetni úgy, hogy leürüljenek, a leűrítés szerintem nem ezen múlik."
1:0 a javadra, a csőkígyó olyan kialakítása nekem eszembe sem jutott, hogy a spirál
minden "kanyar" után néhány fok eséssel halad a következő " kanyar" felé. Ha ezt így
megépíted, talán ez lesz az első kollektor, ami rendes vízszintbe állítva is leürül.
DE, a kollektorok összekapcsolásánál más szempontok is felmerülnek. Ha öt darab
ilyen kollektort akarsz rendszerbe kapcsolni, akkor már lesz két külső gerinc vezetéked, és bonyolódik a külön szigetelendő csőrendszer. Nagyobb hátrány is származik belőle.
Rosszabb lesz a hatásfok, mivel magasabb lesz a koll. átlaghőmérséklete, és így több hőt sugároz vissza a környezetének.
Ha leskicceled a kétféle megoldás esetén a csőben haladó folyadék várható hőnövekedését cm-ről cm-re, akkor látható lesz, hogy az egyik megoldásnál a kollektor
kilépő oldalánál magasabb lesz az abszorberfelület hőmérséklete.
Az ilyen felépítésű kollektorok hővesztesége 20-30%-al magasabb, ez télen komoly
veszteséget okoz. Viszont ezek egyszerűbben gyárthatók.
"Az ominózus rendszer esetén pedig még mindíg csak hőcserélős módszer esetén tudom elképzelni a leereszthetőséget."
Igaz, a hálózati víznyomástól le kell választani a szolárkört, de van még néhány szóbajöhető műszaki megoldás, a tartály belső kialakításának függvényében.
A HÁRFA további erényei: jóval kisebb a nyomásvesztesége, ( kisebb szivattyú)
gravitációs üzemre is alkalmas
Előzmény: lv (243)