Utas2 Creative Commons License 2005.02.08 0 0 578

Olvasgatva titeket a magyar népmesékből jut eszembe egy fordulat: "a napra lehetett nézni, de rá nem"....

 

Én is jártam FRA-ban és befizettem egy buszos körtúrára a reptéren (3 euró vagy ilyesmi). Az indulás után bemondták, hogy bármit lehet fényképezni (még az átellenben levő amcsi katonai támaszpontot is, mondjuk teleobjektívvel), kivéve az ElAl gépét. Egyébként a busz kábé 70-80 méterre ment el az izraeli gép mellett..... Nézni azért lehetett..... wow....

 

Szóval az én véleményem az, hogy jól megkomponált és jól ki is használt hiszti, amit az ElAl security megenged magának - ott, ahol hasra esnek ettől. Sajna, mi kénytelenek vagyunk erre, többek között (és elsősorban) az 1991-es? gyorsforgalmi úti robbantás miatt is....

 

Hasonló beszállítást egyébként a Delta és más amcsi cégek is elkövetnek, jól emlékszem a budapesti procedúrákra, ahol a Delta külön céget foglalkoztatott erre a feladatra....

 

CDG-t nem tudom, de nem lennék meglepve, ha ott hiába hisztizne az ElAl, ismerve Chirac és Sharon néhány szópárbaját.... hiába, a viszonyok.... ezt most nagyon zárójelben mondtam, mert nincs kedvem politizálni.

 

Az ElAl-nak azért is van szüksége erre a cirkuszra (vajon milyen terrortámadástól véd meg a gép mögött parkoló páncélozott BMP?), hogy eladja magát saját utazóközönsége számára - nekik szükségük van arra a látszatra, hogy a legnagyobb felhajtás mellett vigyáznak rájuk. Egyébként meg úgysem a beszállításon múlik náluk a biztonság, hanem már a foglalásnál nagyjából eldől ez a kérdés.... Ráadásul kinek hiányzik egy fontoskodó amerikai vagy izraeli biztonságis? Aki azonnal bepanaszolja a repteret mondjuk az FAA-nál.... Akkor már egyszerűbb a kirakat-intézkedéseket meghozni. Ugye?

 

Ja, egyes felvilágosultabb országokban már rájöttek, hogy a spotterek távcsövei (és mobiltelefonjai...) nem terroreszköznek számítanak, hanem pont fordítva: több szem többet lát alapon akár őrszemként is segíthetik a hatóság munkáját - ráadásul azonnal feltűnik nekik, ha valami szokatlant látnak - hiszen ők is a mást keresik...

 

Ezért inkább célszerű számukra megfigyelő helyeket létesíteni, mert akkor valóban könnyebb kiszűrni azokat az egyéneket, akik ettől eltérően máshol bukkannak fel és viselkednek gyanúsan.

 

Persze nálunk a mindenható hatóság (és a magát annak képzelő Airport Security magáncég) agyilag még nem képes ezt felfogni. Mint látom, ez néhány itt hozzászólónak is nehézségekbe ütközik. Számukra javasolok egy-két tanulmányi kirándulást FRA-ba, AMS-be vagy MAN-ba....