elemes2 Creative Commons License 2005.01.12 0 0 47
agyus,

nekem alabb volt egy javaslatom, kicsit elsikkadt: amikor az allam olyan helyzetben van, hogy nem tudja hatekonyan ervenyesiteni az erdekeit az allami tulajdonu vallalatok menedzsmentjeben, akkor nagyon valoszinu, hogy az ertekesites soran sem lesz kepes ervenyesiteni az erdekeit.

joindulatuan feltetelezhetjuk, hogy nem a szandek hianyzik a hatekony mukodteteshez, hanem ecceruen csak keves az eroforras ahhoz, hogy az osszes allami ceget hatekonyan mukodtesse (a menedzsmentet rovid porazon tartsa) az allam mint tulajdonos. ebben az esetben az az optimalis strategia, hogy az allam a szukos eroforrasokat (a keves megbizhato szakertot) a privatizaciot megelozo idoszakban az eladasra kerulo cegekre koncentralja. a magancegekhez hasonloan rovid porazon tartott menedzsment segitsegvel ekkor konszolidaljak (gatyaba razzak) a ceget. ezzel a modszerrel lehet elerni a legjobb privatizacios bevetelt.

a kulonosen veszteseges cegek eladasa akkor lehet jo strategia, ha a gatyaba razashoz szukseges szakerto eroforras (vagy szandek) is hianyzik; ekkor valoban a pillanatnyilag legnagyobb veszteseget termelo ceg eladasa latszik jo otletnek. a csapda azonban az, hogy a nulla szakertovel az eladas is tragikus kondiciokkal tortenik majd. van olyan privatizacios tranzakcio, amely mai erteken kb 50 mrd forint azonnali bevetelt hozott, de az allam olyan kotelezettsegeket vallalt, amivel mara kb 20-30 mrd minuszba kerult, es meg nincs vege.
Előzmény: ágyús (43)