rev251 Creative Commons License 2005.01.05 0 0 251
Eszembe jutott valami.

Olvastam valahol...
Az USA-ban a XIX sz.-ban (miután "tisztázták viszonyukat" Nagy-Britanniával, majd Franciaországgal is) jött a kérdés, hogy mi legyen az államnyelv. Tekintettel a sok németajkú bevándorlóra (nem a Bimarck-féle egys. Németo.-ból), komolyan szóbajött a német.

Képzeljük el, ha (németajkú többség lett volna és) ezt szavazza meg, talán a kongresszus. (Egyébként nem tudom, mikor volt, hogy volt.)
Vegyük ehhez hozzá, hogy a tudomány nyelve a XX. elején világviszonylatban is nagy hányadban német volt.

Ha emiatt jóval erősebb lett volna a német orientáció (ami megvolt így is), mi lett volna.

a.
Az 1. vh-t a németek nyerik. Ekkor milyen lett volna a 2.? A németek várhatóan uo. túlzó követelései/békefeltételei miatt
A franciák revansoztak és pogromoztak volna? A hajlam mindkettőre megvolt.
1900-ban inkább lettem volna zsidó Németo-ban, mint Francaio-ban
Vagy csak valami nacionalista francia központi állam lett volna totális állam nélkül?, Vagy francia nemzetiszocializmus/fasizmus?
(Az angolok talán nem mentek volna ilyen messze, ott nem/sem volt "divatban" a forradalom, ellentétben Fr., Oroszo. És nem voltak nagyon szélsőségesek)

Sötét ló az egész

b.
A 1. vh. befejeződik, ahogy, de a 2.-ban az USA Hitler szövetségese.
Másképp alakul a zsidóüldözés? Lett volna, de talán nem haláltábor, hanem kényszerlakhely, mondjuk egy új hazában?

Ledarálják Japánt?
Ledarálják a SzU-t? Vagy 30 éves háború Szibériában
Orosz-japán viszony?
Lengyelországnak valsz örökre "annyi" (?)
Angliának is, flotta vége.
India milyen gyarmattá vált volna? (Gandhi-t kivégzi az SD vagy a GeStaPo. Meg Nehru-t.)
Kína? Szövetséges Japán/Oroszo. ellen

Egyebekben meg ld. #66-ot, valamikor 2004.VIII.-ban