dolphin Creative Commons License 2004.12.07 0 0 749
Ezt az Adevarul egy forumaban talaltam :-DDDDD Mar majdnem PolgarPresses szintet ut meg ....

Sa facem referendum ca ungurii
Trimis de: Marcel Zugravu la data/ora 2004-12-07 02:30:26
Se pare ca diaporei romanesti i s-a cam urcat la cap. Ne batjocoreste din afara granitelor tarii pe noi care am ramas si suntem adevaratii romani. Doresc ca pe viitor sa se faca referendum pantru dubla cetatenie si in tara noastra. Uite ca ungurii sunt destepti. De ce sa oferim dubla cetatenie unora care vin numai la profitat? Cei care sunt romani nu s-au aruncat sa-si ia alta cetatenie. Lucreaza in strainatate iar banii ii invetesc dupa aceea aici in Romania. De ce sa credem noi ca cei care au alta cetatenie ii mai doare sufletul de tara noastra? Uite dovada ca sunt contra noastra chiar, faptul ca ne impun ei pe cine sa alegem... Sunteti de acord ca trebuie sa se termine cu aceasta dubla cetatenie? Cate tari ale lumii accepta asta?

Hevenyeszett forditasban:

Mi is rendezzunk nepszavazast mint a magyarok
Ugy tunik, hogy a roman diszporanak egy kisse a fejebe szallt. A hatarokon tulrol szivatnak minket, igaz romanokat, akik az orszagban maradtunk. Szeretnem, ha a jovoben mi is referendumot tartanank a kettos allampolgasagrol. Mert lasd a magyarok okosak. Minek adjunk olyanoknak allampolgarsagot, akik csak profitalni jonnek ide? Aki roman annak nem akarodzott mas allampolgasagot felvenni. Kulfoldon dolgozik es utanna a penzet itthon befekteti. Miert higyjuk el, hogy azoknak akiknek kettos allampolgarsaguk van, meg faj a lelke az orszagert? Legjobb pedla arra, hogy eppen hogy ellenunk vannak, az, hogy meg akarjak mondani kire szavazzunk... Egyetertetek, hogy meg kellene szuntetni ezt a kettos allampolgarosdit? A vilag hany orszaga fogadja el?