Első Polgár Creative Commons License 2004.11.15 0 0 1593
En ugy tudom, hogy nitrogen megkotesre csak bakteriumok kepesek, amelyek pl a lucerna eseteben szimbiozisban elnek a novennyel, azaz a lucerna glukozt juttat nekik, es cserebe szerves nitrogent kap. A problema valoszinuleg az, hogy a nitrogenmegkotes igen energiaigenyes es lassu folyamat, tehat, ha a novennyel akarod vegeztetni, akkor megint energiat kell elvonnod a szamodra hasznos anyag termelesetol, tehat a vegsosoron nem nyersz semmit. Csak osszehasonlitaskepp: a CO2, amely kivonasat minden noveny vegzi a legkorbol annyira energiaigenyes de leginkabb marha lassu folyamat, hogy a karbon megkoteset vegzo riboluz-difoszfat-karboxilaz enzimet a foldon legnagyobb tomegben elofordulo feherjenek gondoljak. Na most az N2 a Co2nel joval inertebb gaz, nem tudom, mennyivel nagyobb aktivacios energia kell a feltoresehez(=mennyivel lassabb folyamat), de ha feltesszuk azt, hogy 10x annyi, mint a CO2 feltoresehez, akkor ez azt jelenti, hogy a novenynek 10x annyi nitrogenkoto komplexet kell legyartania, mint CO2 megkoto komplexet, ha ugyanannyi nitrogent akar megkotni, mint CO2-t. Sajnos nem tudom a pontos aranyokat, de valoszinuleg jol felfogott energetikai oka van annak, hogy a novenyek nem vonjak ki a Nitrogent a legkorbol kozvetlenul, valszeg az egysegnyi uj biomassza termeleshez szukseges uj N megkotes nagyobb energiat kovetel, mint az egysegnyi uj biomassza altal termelt energia, tehat ezert nem csinaljak.
Előzmény: micu (1592)