Nincs olyan, hogy "ahogy ma egy szervezet intézményesül". Több szempontból is értelmetlen.
1. Az intézményesülés nem kötődik korokhoz. Mindenkor megfigyelhető jelenség és könyörtelenül végbe megy mindenhol, ahol emberek közösséget alkotnak.
2. A szervezet nem intézményesül. Az intézményesülés által létrejövő intézményt lehet nevezni esetleg szervezetnek.
Következésképpen a fentiről nem is beszélhet a Biblia.
"Minél "intézményesültebb" egy szervezet, vagy egy állam, annál diktatórikusab és merevebb lesz a szerkezete.A demokratikus berendezkedés ezzel ellentétben az emberek önkéntes önkorlátozásán alapul, de csak olyan mértékben képes működni, amilyen mértékben az egyes polgárok és vezetők önkorlátozása működik."
Ez pedig kapitális tévedés.
A demokratikus berendezkedésnél nincs szerteágazóbb, célfeladatok szerint specializáltabb, intézményesültebb államforma. És szóba sem jöhet, hogy ez diktatúrához vezetne. A diktatúra elkerülését demokratikus társadalmakban sem bízzák a polgárok önkorlátozására, hanem éppenhogy kiépítik az intézményes garanciáit annak, hogy még véletlenül se legyen többségi zsarnokság a demokrácia.
Az egyházban ez meg végképp nem működött sosem és merő illúziónak látom ennek mentén haladni. Az egyházban is intézményes garanciák kellenek ahhoz, hogy ne alakuljanak ki diktatúrák, oligarchiák. A nehézség az, hogy erre viszont ne is világi sémákat hozzunk be az egyházba, mint pl a demokrácia.
"Az Egyház intézményesülése szerintem nem bibliai, mert ellentétes a Ján. 3.-nak a Szellem fiaira vonatkozó megállapításával, akik olyanok, mint a szél, melynek a zúgását hallani, de nem tudni, hogy honnét jön és hová megy. A fejlődésének egy bizonyos szakaszában elképzelhető és Isten megengedi az egyházi intézményrendszert, de a továbbfejlődés nem az intézményi struktúrák finomodása, hanem az intézményi rendszer visszafejlődése felé kell hogy mutasson."
A János 3 álláspontom szerint nem mond ellent az intézményesülésnek feltétlenül. A karizmatikus (mózesi) vonal hivatott arra, hogy ez intézményi szinten is megvalósuljon. De példa értékű lehet a zsidóság áthagyományozó módszere is, mely garanciákat tartalmazott arra vonatkozóan, hogy pl ne alakulhassanak ki dogmák.
"A másik fontos tény, hogy az ébredési mozgalmakat soha nem intézményesült felekezetek hozták létre, hanem olyan emberek, akik éppenhogy intézményesült, ...
Már ne is haragudj, de az ébredési mozgalmak kizárólag arra példák, hogy még senkinek sem sikerült megoldani ezt a kérdést. Miért kellene őket ebben követni?