Kedves Yogi!
> Vajon mi a Kertész, illetve Farkas (család)nevek első előfordulása. Ráadásul azt állítják egyesek, hogy az előbbi tipikus zsidó, míg az utóbbi jellemzően cigány név.
Ezek közül a Farkas a legrégibb időkig visszanyúlik, mivel már egyelemű személynévként is ismert volt, sőt jelenleg is anyakönyvezhető keresztnév. (Szinte ez az egy régi pogány szamélynevünk, amely anélkül maradt fent máig, hogy valakinek fel kellett volna támasztania.) Rokonait szinte majd mindegyik nyelvben megtaláljuk személy- és vezetéknévként is: pl. germán Wolf (Wolfgang, Wolfram), északi germán Varg, szerb-horvát Vuk, ír Faolán, Conall (faol, -[fh]all 'farkas'), török Kurt stb.
Ehhez kapcsolódik két zsidó érdekesség: gyakori zsidó személynév a
Ze'ev, amely szintén 'farkas'-t jelent, az askenázi zsidók ezt gyakran lefordítottaák németül Wolfra (A Ze'evből zsidó vezetéknév is lett, vö. Herzl Tivadar > Binyamin Ze'ev). Jiddis, szintén 'farkas' jelentésű név a
Velvel, mely nevet viszont a hangzásbeli hasonlóság okán a
Wilhelm névvel feleltettek meg. Ez tehát akár zsidó név is lehetne.
A Farkas név cigánysághoz kapcsolódásához (melyet magam nem verifikáltam, de egyelőre elhiszem) viszont adalék lehet Rostás-Farkas György alábbi esszéje: <
http://www.amrita-it.com/ciganysag/rostas/VIII.htm>. Ebben szerepel a cigány
ruveshtyi, azaz 'farkasok' nemzetség (cig.
ruv 'farkas'). Meglehet a vezetéknevek felvételekor sokan a nemzetségnevüket válaszották. Ugyanígy talán(!) a
Rostás a
Churári 'rostás (v. késes)',
Lakatos a
Sastrari 'vasas' törzsnév reflexiója.
(A Kertészt nem vizsgáltam, arról nincs adatom a zsidókhoz való viszonyt illetően. Mindenestre nem hiszem, hogy sokkal korábbi, avagy kevésbé "magyar" lenne, mint az olyan foglalkozásnevek, mint Kovács, Takács, Bodnár stb. Ugyanakkor vannak olyan más nyelvi párhuzamok is mint a szlk.
Záhradník, n.
Gärtner, a.
Gardner, török
Bahçivan; bárha hiszünk a zsidó valamiféle világméretű összeesküvésben, akkor ez is lehetnek zsidókhoz kötött, különösen az legutóbb említett név gazdája ;))