b325 Creative Commons License 2004.06.04 0 0 765
Hello

A mese/valosag temara talan most Troja a legaktualisabb pelda.

A 20-30 meteres repules ma eleg vicces, de azert kalssz ilyen magasrol lenezni, es vajon mit gondolt akkor egy kinai akinek nagyon zart volt a vilaga. Persze lehet semmit. De en mereszen azt feltelezem, hogy modjuk 4000 evvel ezelott azert nem pont a 2000 evvel ezelotti kina volt, tehat felmerulhetett az otlet, hogy akkor lehetne tavolabb, es megtavolabb latni, meg az is lehet, hogy ok terkepeztek fel a foldet, de lehet hogy senki sem.

Az elem ereje: persze hogy hamarabb eflogy, megiscsak ki kellene szamolni mit tudhat egy bazi nagy elem. Az a baj, hogy ha en vetodnek egy lakatlan szigetre, es kellene egy motor, valoszinu gozgepet keszitenek, pedig egy elem joval egyszerubb, igaz eroben joval kisebb is a teljesitmenye, tehat egy olyan tarsadalomban ahol nincs gozgep, robbanomotor, ott gezenfekobb lehet az elem hasznalata, lehet csak manoverezeshez.

Az elefantos szamologep/szamitogep dolgot erdemes lenne eloasni. Azert nem irtam szamologepet mert inkabb az abakusz az, az elefantos dolog ettol joval bonyolultabb volt, mert itt paracsokat adtak az elefantoknak, azok meg huzogattak az egeszet, de amennyire emlekszem, szamologepnek titulaltak a torteneszek.

Iranytu+elem=aram, valo igaz nem kovetkezik belolle az aram ismerete, de mint villamosmernok, en sem ugy keszitek egy teszt aramkort, hogy kiszamolgatom, tervezem, meg tudom, hogy mi merre folyik. Eleg csak azt tudnom, hogy minek milyen hatasa van, osszedobalom, aztan ha jo akkor szamolas, ha nem akkor is, de NEM KELL ISMERNEM AZ ARAM ELVET, egy villamos motor elkeszitesehez (Ha van kozvetlen autoszerelo ismeros akkor ott biztosan megbizonyosodhatsz atrol, hogy mit jelent az eltudom kesziteni, de csak talagatok, hogy mukodik igazabol a dolog, remelem senkit nem bantottam evvel meg, de a vizpumpa elkeszitesehez, nem feltetlenul kell tudni, mi az a kavitacio). Viszont azt sem gondolnam, hogy mindenki tok hulye volt regen, akar csak ANYOS, TESLA, ok is szinte a semmibol lettek nagyok a villamossagban, pedig SZVSZ nagyon sok dologrol azt sem tudtak, hogy eszik vagy isszak, megis csodalkozunk egy ket gepukon, nehanyan, meg fantasztikus meseket keritenek az elfelejtett talalmanyaikrol. De ilyen a TV feltalalasa is.

A kicsi/nagy idorol: en eleg sok forrasbol olvastam, de leginkabb az inidai, es a Maja kulturaban, hogy ott nagyon kis idoegysegeket szamoltak, amugy meg ha van valakinek matematikai erzeke, akkor tok mindegy, hogy 10^3, vagy 10^300-on SZVSZ. Most elsore a konyvtaramban, egy ide vonatkozo irast talatam, amit tekinthetunk tudomanyos munek, mivel a Maja kultura tortenelmerol szol V.A.KUZMISCSEV:"A MAJA PAPOK TITKAI", ebben van szo a Majak altal hasznalt 20-as szamrendszerrol amiben ismertek a NULLAT !, es naptari egyszegeikrol, amiben a legkisebb az 1 nap, es a legnagyobb a 64 MILLIO ev. Most en evel nem gondolok semmi fantasztikusat a Majarol, de azert mindenkeppen erdekes, ja es ne hidje senki, hogy ez egy Daniken mu, ez egy tortenelmi iras.

Igi