b325 Creative Commons License 2004.06.04 0 0 760
Hello

En erdekesnek talatam a topikot, annal is inkabb mert van benne egy-ket jo link. Valamikor engem is nagyon erdekeltek ezek a dolgok, te ugy lattam, hogy hosszu evek alatt sem tortent semmi elorelepes ez ugyekben, es ahhoz meg nem vagyok elegge elszant, mint egy kollegam, aki ugy gondolta, ha nyugdijba megy felassa a deli sarkot.

Viszont a mostani vitahoz annyit tennek hozza, es az elozmenyekhez is.:

kitalalni/feltalani/masolni:
A mai ismeretunk szerint (tehat nem 100%-ra van igy):
- a gorogok nem ismertek a rugot, pedig ugye tok egyszeru akar csak az elem.
- viszont a kinaiak mar kr.e. jova ismeretek a villamos aramt, meghozza arra hasznaltak, hogy megrazzanak vele valakit, ami mar egy magasabb szintu tudast jelent az elemnel, lasd: kondenzator, de azert ehhez meg nem kell atomeromu.
- asszem' a Majak meg a kereket nem ismertek, de javitsatok ki
- szinten a kinaiak ismertek az iranytut, mondjuk ezt sem olyan nehez feltalalni, de par ezer ev alatt biztos elgondolkodott valaki azon, hogy mi is hajtja, arrol nem is beszelve, hogy evvel azert kicsit konyebb navigalni, mint a csilagokat lesni borus ejszakan.
- ha ismertek az egyenaramot, akkor az iranytun is eszlelniuk kellett a hatasat, de errol nem tudok.
- meg mindig a kinaiak: ismertek a leggombot, igy azert eleg jo kepet kaphattak a vilagrol fentrol.
- Az indiaiaknal nagyon erdekesnek talaltam a vamina (vagy mi a szosz) rajzait, ugyan is a kerek, emeberalak, es a gep mind meretaranyosnak tunik, de a propellerek kicsik, ami arra utalhat, hogy egy lebego targyat mozgat, mint a leghajo, ami a kor technikai szimvonalanak megfelelo, a kerdes mar csak az szamomra, hogy mivel mozgatta ezt. Az egyenaramu motorhoz szinten nem kellett sok, mivel a iranytu+elem, gyakorlatilag egy kis motor, ezt tovabb lehet fejleszteni, persze kerdes, hogy eleg-e a teljesitmeny. Valamikor nagyon regen azt olvastam, hogy a vaminakban melegitettek a hajtoanyagot, ami mondjuk egy elem teljesitmenyenek ugrasszeru novekedesevel jar, mondjuk villamos mernok vagyok, de hagy ne kezdjem szamolgatni, hogy mit lehet kihozni egy ilyenbol, arrol nem is beszelve, hogy lehet nem is a gaz tartotta fent a gepet, de ramutat arra, hogy magyarazat nagyon is van.
- Egy dolog ami elgondolkodtat, hogy miert szamolt szinte az osszes nagyobb nep, nagyon kicsi idoket, es nagyon nagyokat is. Mai szemmel a kis idonek nagy jelentosege van, de millio evekben, maximum a tortenelmet szamlahatjuk, meg az univerzumot.
- Az se feltjuk el, hogy a szamitogepnek is volt korai valtozata, ahol meg elefantok huzogattak a biteket, ee irasos leletek szolnak a letezeserol. En ugy gondolom, hogy az ok amiert ilyen lassan fejlodott minden, az a tarsadalmi berendezkedes. Ezert a mai demokraciaban a hozzaadott tudas, az minden (tanult) embere, igy egy ev alatt millioszor akkora az ugras, mint 3000 evvel ezelott, pedig nem biztos, hogy okosabbak vagyunk. Ezzel arra is utaltam, hogy alacson szintu tarsadalmi berendezkedes mellett, nem lehet technikai fejlodes elerni. Es amit szidtok vallast, ami tenyleg rombolt, annyiban azert jo volt, hogy megszuntette, az uralkodoi osztaly egyeduralmat, es hosszutavon megbuktatatt az a rendszert, ezt pl.: Nietzsche ugy tekinti, hogy az igaba hajtott nepek papjai, talatak ki egy olyan erkolcsi format, a vallast, ami 2000 ev alatt elpusztitja a kiralysagokat, ez nem volt eppen egyszeru, ugye az elmult 2000 evrol van szo. Namost ahogy atalakult a tarsadalum, ugy alakult ki a tudomany is igazan, tehat en azt mondom, hogy mutasson valaki fejlett tarsadalmat, sok ezer evvel ezelott, es az magaban bizonyitja tudasukat, amennyiben nincs ilyen, ugy a tudast sem fogadom el, de ez persze csak szemelyes velemeny.


Igi