math2 Creative Commons License 2004.05.20 0 0 379
Anticato:

"(356):"az egyik legfontosabb kontroll a vasarlo szabad vaalsztasa."

Megint szabadpiacozol :)."

o en buta, elfelejtettem, hogy alapaxioma, hogy nincs szabad piac.:)

ha zavar a "szabad" szo, akkor maradjunk a "jelentos kontroll a vasarlo valasztasa"

"nem igaz önmagában:
1. marketing - az eddig elhangzottakon túl, szerinted mekkora azoknak az aránya akikre ez nem hat ?"

a marketing hat mittudomen, a vasarlok 80%-ara hat egy olyan 30% mertekben. mondjuk. ez meg azert kontroll.

es a marketing a regi kapitalizmusban mennyire hatott? ott is hatott.

"2. avagy szabadon választhatom A. margarinját szemben B. margarinjával - csakhogy mindkét cég C. tulajdona, - esetleg még ugyanabból a D. üzemből szállitja az alapanyagot is."

regen ebben nem volt jobb a helyzet.

termeszetesen nem valaszthatsz olyan margarint, ami nincs. ez nem a globalizmus hibaja, hanem a logika "hibaja"::)

"(Ugye azzal a kiegészitéssel, hogy ha áthurcolkodom egy másik országba akkor jó eséllyel ott E. és F. néven vehetem meg
ugyanezt.)"

ami ma joval surubben elofordul, mint regen.

"Termékválasztási szabadság ? - Formálisan fennáll ? Igen. - Lényegében ? Nem."

nem tudom, mi az, hogy lenyegeben meg formalisan.

"A történelem tanulsága szerint nem tudta kontrollálni a monopolizálódást.
Törvényileg, államilag, országosan kontrollálták, a már országos méretű vállalkozást.
Azonos méretben/szinten - szemben a mai glob. helyzettel."

nem vagyok meggyozodve, hogy erre feltetlenul szukseg van. de ha igen,majd lesz vilagallam. most meg a dolog korai szakaszaban vagyunk, jo ez igy most. a kapitalizmus is megvolt monopoltorveny nelkul jo ideig.

"1. hogy a kontrollszervezet, apparátus már létezett, azt ruházták fel további funkciókkal.
Ma ezek a globális szervek még nincsenek meg.
2. Ha megpróbáljuk létrehozni őket, akkor már a létrehozás folyamatára nem elhanyagolható hatása lesz a Multik jelenlegi érdekérvényesitő képességének. (Ez gyengébbek kedvéért megint nem a kontroll gyors hatékony létrejötte irányába hat.)"

szerintem a multisodas ugyanugy gyerekcipoben jar, mint az orszagos kereskedelem az orszagok kialakulasakor.

Előzmény: Anticato (370)