Talan feltunt, hogy ebben topicban az informacio mellett meg szokas jelolni annak forrasat is, elkerulendo ezzel a mellebeszelest. Ugy gondolom, jobb lenne, ha Te is utannaneznel a dolgoknak mielott butasagokat hordasz ossze.
Az atomeromuvekben levo futanyag: UO2. Ez az uzemanyag az uran 235-os es 238-as tomegszamu izotopjait tartalmazza. A nuklearis futoelem 2 fizikai folyamat soran valik radioaktivva.
1.) Az U-235 hasadasa soran 2, (neha tobb) kisebb atommagra esik szet. Ezeket, a maghasadasban keletkezett atommagokat hasadasi termekeknek hivjuk es jobbara radioaktivak. (Altalaban nem tul hossz a felezesi idejuk, de persze vannak kivetelek.)
2.) Az U-238 neutronbefogas reven magasabb tomegszamu uran-izotopokka alakul at, majd ezek az atommagok ß-bomlassal az urannal magasabb rendszamu atomagokka alakulnak. Ezeket hivjuk transzuranoknak. (ok tobbnyire ?-sugarzoak es hosszu felezesi idovel birnak)
2/b) Neutronbefogassal a reaktor tobbi szerkezeti anyaga is radioaktivva valik, de most beszeljunk csak a futoelemekrol.
Mint lathatod, a futoelemben keletkezo radioaktivitas a fenti 2 fizikai folyamat velejaroja, amit nem lehet kikuszobolni, hiszen az atomreaktorokban a maghasadas termeli az energiat (1. pont), neutronok nelkul pedig nincs maghasadas (2. pont). Ennek semmi koze a technologiahoz, az elhsznalt futoelem radioaktivitasa a vele megtermelt energiaval kb. linearisan no.
Az elejen forrasert ugattalak le, pedig ez az iromany is sajat kutfobol szuletett. Talan a www.npp.hu -t ajanlanam tanulmanyozasra. (megneztem, ez a tema csak erintolegesen szerepel)