Mijo Creative Commons License 2004.05.08 0 0 55

"Mi van, ha külföldön betegszünk meg?
Csak nálunk teljesen ingyenes az orvosi ellátás az Európai Unióban
Petőfi Népe Online [2004-05-06]
Egészségügy / Bács-Kiskun

Magyarország uniós csatlakozásának napjától nálunk is alkalmazzák a társadalombiztosítási rendszerek koordinációjáról szóló rendeletet, amely most már gyakorlatilag a magyar jogszabályi rendszer része. Ennek értelmében az EU más tagországaiban bizonyos egészségügyi szolgáltatásokat ugyanolyan feltételekkel vehetünk igénybe, mint az adott ország polgárai. Ugyanez érvényes azokra is, akik a többi tagországból látogatnak Magyarországra. Erről beszélgettünk dr. Kissné dr. Bori Klárával, a Bács-Kiskun Megyei Egészségbiztosítási Pénztár igazgatójával.

– Sokunkat érdekel, hogy ha más EU-tagországokban balesetet szenvedünk, hirtelen megbetegszünk, mire számíthatunk?

– Ez a kérdés valóban különösen fontos most, az üdülési szezon küszöbén. Ismerünk olyan eseteket, amikor egy család kellemesnek induló nyaralását egy baleset vagy hirtelen megbetegedés miatt kifizetett egészségügyi ellátás anyagilag teljesen tönkretette. Ezért sokakat érintő változás, hogy amennyiben egy Magyarországon biztosított, vagy egészségügyi szolgáltatás igénybevételére jogosult személy az EU bármely más tagországába elutazik, és ott balesete vagy betegsége miatt sürgősségi, vagy szükséges mértékű egészségügyi szolgáltatást vesz igénybe, ezt ugyanolyan feltételekkel teheti, mintha az adott állam biztosítottja lenne. Szeretném megjegyezni, hogy nem csak az uniós tagállamokra vonatkoznak a feltételek, hanem az Európai Gazdasági Térség (EGT) unión kívüli tagállamaira is, így Izlandra, Lichtensteinre és Norvégiára.

– Kik azok, akik jogosultak az EU tagországaiban igénybe venni a szolgáltatásokat, és ezt mivel igazolják?

– Biztosított, illetve egészségügyi ellátások igénybevételére jogosult Magyarországon többek között az a személy, aki munkaviszony, tagsági jogviszony keretében biztosított, nyugdíjas, nappali tagozatos tanuló, hallgató, eltartott közeli hozzátartozó, illetve egészségbiztosítási ellátások megszerzésére megállapodást kötött. Az uniós tagországokban a természetbeni egészségügyi ellátásokra, szolgáltatásokra való jogosultságot az erre rendszeresített E-111 jelű nyomtatvánnyal lehet igazolni. Ez azt jelenti, hogy az E-111 igazolás bemutatójának az egészségügyi szolgáltatás igénybevételéért nem kell teljes összegű térítést fizetnie, hanem csak annyit, amennyit az uniós tagország hatályos jogszabálya a biztosítottaknak előír, meghatároz. Szeretnénk azonban felhívni mindenki figyelmét arra, hogy ez nem jelent teljes költségmentességet. Eltérően a magyarországi gyakorlattól, az Európai Unió tagországainak többségében az egészségügyi szolgáltatások igénybevétele során létezik a biztosítottak által kötelezően fizetendő hozzájárulás – azaz önrész – intézménye. Ez azt jelenti, hogy a biztosítotti jogosultságot igazoló E-111 nyomtatvány bemutatása után az egészségügyi szolgáltató tagországonként eltérő mértékű hozzájárulási díjat számol fel. Ez a teljes költséghez képest egyébként jelképes, hiszen például Németországban egy kórházi napért 10 euro önrészt kell fizetni. Mindenképpen ajánlatos tehát az E-111 igazolás kiváltása, melyet a Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (MEP) állít ki, költségmentesen. Az igazolást egy igénylőlappal és a szükséges nyomtatványok becsatolásával lehet kérelmezni. Az igazolás legfeljebb 90 napig érvényes. Az érvényesség időpontja nem lehet korábbi a kiállítás időpontjánál, ezért az utazás megkezdése előtt legalább egy héttel érdemes gondoskodni az igazolás beszerzéséről. A nyomtatvány igénylőlapjához a MEP ügyfélszolgálatain lehet hozzájutni, Bács-Kiskunban Kecskeméten, Kiskunhalason és Baján. A kitöltött bejelentőlapot és a hozzá tartozó okmányokat postai úton minden esetben a MEP Nyilvántartási Osztályára (6000 Kecskemét, Izsáki út 8.) kell megküldeni, vagy személyesen leadni a kecskeméti, a kiskunhalasi vagy a bajai ügyfélszolgálaton.

– Miként rendeződik a más EU-tagországokban azon biztosítottak által kifizetett egészségügyi szolgáltatási díj, akik kiutazásuk előtt nem igényelték meg az E-111 igazolást?

– Ebben az esetben a tagországokban igénybe vett egészségügyi szolgáltatásokért azt az összeget kell megfizetni, amelyet azoknak számítanak fel, akik nem biztosítottak. Tehát amennyiben nincs igazolása a magyar biztosítottnak, akkor ki kell fizetnie a számlát. Amikor aztán hazatér, akkor a számlát benyújtja a lakóhelye szerinti illetékes MEP-hez. Ez utóbbi hivatalból megkeresi a tagország illetékes teherviselőjét, és tájékoztatást kér tőle arról az összegről, amit az adott országban a nyújtott egészségügyi szolgáltatásért egy biztosítottnak számláznának ki. Csak ezt az összeget téríti meg a MEP a magyar biztosítottnak.

– A megfizetett önrészesedés megtérülhet-e?

– Tudomásunk szerint, amennyiben az EGT-tagállamokba kiutazó biztosított személyi baleseti-poggyász biztosítást köt valamelyik üzleti biztosítóval, akkor ez utóbbi a kifizetett önrészesedést megtéríti.

– Mi történik akkor, ha ezeket a szolgáltatásokat Magyarországon veszi igénybe egy másik tagállam polgára?

– A rendszer kölcsönös, neki tehát ugyanazokkal a feltételekkel jár Magyarországon a sürgősségi, illetve a szükséges mértékű egészségügyi ellátás, mint a magyar biztosítottaknak. Mivel azonban nálunk nincs önrész, így ezt nekik sem kell megfizetniük. Számukra az a nagy változás, hogy most már a gyógyszerekhez is finanszírozott formában juthatnak hozzá. Egyébként az orvosokat felkészítettük arra, hogy mi a teendő, ha uniós polgár érkezik a panaszával, így reméljük, hogy különösebb fennakadás nem lesz.

Takács Valentina"