Mijo Creative Commons License 2004.05.08 0 0 54

"Féljünk és ne féljünk a kullancstól!
PN Online [2004-04-27]

A tavaszi jó idő az egyik legalkalmasabb időszak a kirándulásra. Az erdőt járók azonban gyakran elfeledkeznek a rájuk leselkedő veszélyről, a vérszívó kullancsról.

A közhiedelmekkel ellentétben a kullancs nem a magasból kapaszkodik áldozatára. A valóságban az almamag nagyságú nőstények maximum másfél méter magas bokrokon és a fűben tanyáznak, míg a másfél milliméteres hímek csak fél méter magasra másznak.

Nem csak vérszívó

Amikor végre gazdájára talál a kullancs, nem győzi szomját oltani. A nőstény öt milliliter vért szív az áldozatából, az étkezés végére testsúlya a sokszorosára nő, majd a feltelítődött parazita lehorgonyoz a bőrben. Amellett, hogy a kullancs a vérünkből táplálkozik, nagyobb veszélyt is rejteget magában: a vírus, amelyet magában hordoz, ha átkerül az emberi szervezetbe, agyhártya- és agyvelő-gyulladást okozhat.

Az utóbbi években egyre többen oltatják be magukat vírus elleni védőoltással. A védőanyagot az orvosok három dózisban juttatják a szervezetbe, majd háromévente egy emlékeztetető injekcióval biztosítják a folyamatos védelmet.

Nincs teljes védelem

Fontos tudni, hogy az oltás nem nyújt teljes védelmet. Jóllehet az agyhártya- és/vagy agyvelő-gyulladás kialakulását megakadályozza, azonban a kullancs apró teste más veszélyt is rejteget. A borrelia nevű baktérium felelős a Lyme-kórért, amely manapság már az egyik leggyakoribb idegrendszeri fertőző megbetegedés.

A Lyme-kór jele: vörös karika

Néhány nappal a kullancscsípés után a csípéshely körül vörös karika jelenik meg, és lassan növekedni kezd. Ennek az az oka, hogy a baktériumok gyorsan szaporodni kezdenek a sebhely körül. Azután hetente egy-két centimétert nő a kör minden irányban. A folt ugyan három hónap után magától eltűnik, ez azonban nem jelenti a veszély elmúlását.

Ha vörös karikát észlelünk a csípés körül, fontos, hogy azonnal orvoshoz forduljunk, ugyanis ezt a betegséget megfelelő antibiotikumos kezeléssel meg lehet szüntetni, még mielőtt igazán kifejlődik. Ha nem győzik le korai stádiumban, a kórokozók később számos problémát okozhatnak. Többen éjjelente erős hátfájdalomra ébrednek, amely kisugárzik a végtagokba és a hasba. Előfordulhat továbbá hallászavar, kettős látás, illetve ízületi gyulladás, továbbá a bőr és a felső zsírszövetek sorvadása, elvékonyodása.

Önvédelem is van

A szakértők eltúlzottnak tartják a kullancstól való félelmet, mivel szervezetünk maga is aktívan védekezik a kórokozókkal szemben. Mégis kirándulás, séta után otthon alaposan nézze át magát és a többieket. Ha felfedez egy vérszívót a bőrön, a legfontosabb, hogy ne próbálja meg kézzel kiszedni. A körömlakk, olaj, ragasztó sem jó megoldás, hiszen ezzel csak mélyebbre taszigáljuk a testét a bőrben. Az állat ugyanis stresszhelyzetben először a váladékát, nyálát engedi ki, így a sebbe átkerülve ott nyüzsögni fognak a kórokozók. Minél hamarabb kicsavarja a vérszívót kullancscsipesszel, körkörös mozgatással, annál inkább csökken a fertőzés esélye. Ha a fej bennmaradt a bőrben, azt is el kell távolítani."