nadamhu Creative Commons License 2004.04.27 0 0 49
Vizsgaljuk meg reszletesen egy szuk allitascsoportot: a lecserelhetosegi allitasokat.

Egyetlen, morfemakon ertelmezett relaciot hasznalunk: R(a,b)

R(a,b) a.cs.a, ha barmely szintaktikailag helyes kifejezesben 'a'-t 'b'-re cserelve szintaktikailag helyes kifejezest kapunk.

Pl.: R('my', 'the')

Hamar belathato, hogy az R relacio reflexiv, tranzitiv, nem szimmetrikus es nem is antiszimmetrikus.

Ha felrajzoljuk az R relacio altal kirajzolt grafot, ugynevezett 'nyelvi terkepet' kapunk. Ebben vannak 'ekvivalencia szigetek' (minden x,y eleme S-re R(x,y)).
Intuitive latszik, hogy pl az igek nem alkotnak szigetet, met a 'targyas igek' es 'targyatlan igek' nem mindig felcserelhetoek. Azonban vannak szigetek; ezek szemleletesen olyan morfemakat jelolnek, amelyek nyelvtanilag mar megkulonboztethetetlenek.
A szigeteket egyetlen elemukkel is helyettesithetjuk a kesobbiekben.

Definicio: 'b' morfema elodjeinek halmaza azon 'a' morfemak halmaza, amelyekre R(a,b)
(Szemleletesen azon 'a'-k halmaza a nyelvi terkepen, amelyekbol el lehet jutni 'b'-be.)

Definicio: 'k' kifejezes elodjeiek halmaza azon kifejezesek halmaza, amelyekbol egyes morfemak megengedett lecserelesevel el lehet jutni 'k'-ba.

Ezen elmelet lehetseges gyakorlati alkalmazasa:
MAX n-hosszu kifejezes helyesseget el lehet donteni naiv modon ugy, hogy a szabalybazisban felsoroljuk a max. n-hosszu osszes helyes kifejezest.

Az uj elmelet segitsegevel 'k' kifejezes helyessegenek eldontesehez elegendo megkeresni 'k' akarmelyik elodjet: ha talaltunk 'k' hoz elodot a szabalybazisban, akkor 'k' helyes.

Asszem' ez az a pont, amikor el kell kezdenem konkret reszletekbe merulnom: Azt hiszem lassankent elkezdem kidolgozni ezt a nyelvi terkepet.
Szoljatok, ha valamit elneztem, tevuton jarok, vagy van kiegeszito otletetek!

Előzmény: nadamhu (36)