RAW Creative Commons License 2004.04.16 0 0 2456
A 'Milyen CF kártyát vegyek?', 'Érdemes-e gyors kártyát venni?' témakörben érdeklődőknek szeretnék segíteni, konkrét mérési adatokkal és a véleményemmel.

Vizsgált CF kártyák:
eredeti Canon 32M,
mezei SanDisk 64M,
Transcend 45x 512M.

Egyéb eszközök:
PowerShot G5,
Hama 8 in 1 USB 2.0 kártyaolvasó,
P4 2.4 GHz gép USB 2.0 porttal, XP SP1-el.

Fényképezés:
Minden képet 2592x1944 SuperFine JPEG módban készítettem. A kártyára mentéshez és a visszanézéshez szükséges idő nagymértékben (akár 20-30% is!) függ a képtartalomtól, ezért minden képet állványról, a kertünk ugyanazon részletéről készítettem egymás után, nagyjából megegyező fényviszonyok közepette.

1. Egy kép exponálása, majd mentése.
Az exponálógombot félig lenyomva élességet és exponálási paramétereket állítottam. A mérést a gomb teljes lenyomásakor kezdtem. A mentés végét a zöld LED villogásának megszűnése jelzi. 10 exponálás átlagát vettem.
Canon 32M 6,7 s
Sandisk 64M 7,5 s
Transcend 512M 3,4 s
Látható, hogy a gyors kártyára kb. 2x gyorsabban menti el a képet, de ennek gyakorlati haszna megkérdőjelezhető, mert mentés közben is tudunk újra exponálni. Ha viszont új exponálás előtt mindig megvárjuk az előző kép elmentését (mert paranoiás vagy, mint én), akkor jól jön a gyors mentés. Ha exponálás után rögtön lejátszásra kapcsolunk (mert alaposabban szeretnénk megvizsgálni a képet, vagy jön a gyerek: mutiii..), akkor az éppen exponált kép ugyan rögtön megjelenik, de a gombok mindaddig nem élnek, amíg el nem menti a kártyára a képet, ilyenkor is jól jön a gyors kártya.

2. Képek visszanézése: lejátszás módban lapozgatás a képek között.
Nagy kép, adatok nélkül:
Canon 32M 2,0 s
Sandisk 64M 2,0 s
Transcend 512M 1,7 s
Kis kép, hisztogrammal:
Canon 32M 2,2 s
Sandisk 64M 2,2 s
Transcend 512M 1,9 s
Itt a gyors kártyának szinte semmi előnye nincs.

3. Sorozat exponálása. Gyors (H) sorozatot exponáltam. Minden kártyával 5-ös sorozatot készített a gép. Két időt mértem, az első, amíg a kijelzőn az exponálás után a 'busy' felirat látható, addig semmit nem lehet csinálni, mert tele van a gép átmeneti memóriája. Utána már lehet (legalább egy képet) exponálni, de a mentés még folyik, amíg a zöld LED villog. A villogás után lehet újra teljes sorozatot exponálni. 3 mérés átlagát vettem.
busy: kész:
Canon 32M 6,9 s 34,1 s
Sandisk 64M 7,5 s 37,2 s
Transcend 512M 3,5 s 17,2 s
Csodák nincsenek. Az első kép elmentése pont addig tart, mint egyképes felvételnél, öt kép elmentése pedig ötször annyi ideig. Ha valaki sorozatokat szeretne egymás után fényképezni, akkor bizony jól jön a gyorsabb kártya. 3-as sorozatfelvétel készül focus, vagy expo bracketing esetén, ha valaki ezt kedveli, annak is segít egy gyors kártya.

4. Képek beolvasása a PC-be. Intézővel fogd-és-vidd módon átmásoltam a telefényképezett kártya tartalmát a PC-re. Megadom a mozgatott adatmennyiséget, a szükséges időt, és az ezekből számolt sebességet.
méret: idő: sebesség:
Canon 32M 31,1 MB 10,6 s 2,9 MB/s
Sandisk 64M 56,0 MB 17,6 s 3,2 MB/s
Transcend 512M 499,1 MB 74,0 s 6,7 MB/s
Hoppá-hoppá! A gyors kártyát 2x gyorsabban tudjuk olvasni. Azért az már valami, hogy fél gigabájtot egy és egynegyed perc alatt berántottunk a számítógépre.

5. Képek kiírása PC-ről. Ez viszonylag ritka esemény, képek helyett persze lehet akármi, ha adathurcolásra szeretnénk használni a kártyánkat.
méret: idő: sebesség:
Canon 32M 31,1 MB 39,5 s 0,8 MB/s
Sandisk 64M 56,0 MB 109 s 0,5 MB/s
Transcend 512M 499,1 MB 215 s 2,3 MB/s
Méginkább hoppá-hoppá! ÖTSZÖR gyorsabban lehet írni, mint a csiga Sandisk-et. Ez már mellbevágó különbség, ha a Sandisk 512M-s lenne, 16 perc alatt tudnánk teleírni, a Transcend-et meg 3,5 perc alatt!!

Tanulságok:
Először is: a Sandisk-nek (Ultra II), a Lexar-nak (40x-60x), a Kingston-nak (Elite Pro), stb. is vannak gyors kártyái, nekem éppen Transcend van, ezért mértem ezzel. A többi gyártó gyors kártyája valószínűleg hasonló eredményeket adott volna.
Másodszor: a kártya íráskor jóval gyorsabb, de ezt ez a fényképezőgép nem tudja maradéktalanul kihasználni.
A gyors PC-s kapcsolathoz gyors PC, és mindenféleképpen USB 2.0-ás port (vagy FireWire) kell.

A gyors kártya növeli a fényképezés 'fun factor'-át ami nálam fontos dolog, de meg lehet lenni nélküle.

Kicsit hosszú lett, de remélem, segítségetekre lesz.

Jó fényt kívánok:
RAW