Törölt nick Creative Commons License 1999.06.01 0 0 64
Kedves Gyötör,

lentebb kérdezted, hogy mit csinálnak átállásra való felkészülés címén.
Viszonylag egyszerű dolgokat: először is leltárt. Nem is egyet, hanem többfélét. A leltárban szerepel minden olyan eszköz, amely ilyen-olyan módon Y2K-érintett lehet, tehát nam csak az informatikai, hanem pl. az épületgépészeti és egyéb berendezések is, vagy akár a fedélzeti számítógépes vállalati autók.

Amikor megvan a leltár, akkor saját tesztelések, gyártói nyilatkozatok és egyebek alapján megvizsgálják, hogy mi Y2K megfelelő, és mi nem. Az is eredmény, hogy "nem tudjuk". Ezzel egyidőben szintén megvizsgálják az átállítás, frissítés lehetőségét is, illetve megvizsgálják a rendszer fontosságát is a vállalat szempontjából.

Ezek alapján kiderül, hogy nagyjából mit kell és mit érdemes csinálni: gyakori pl. hogy egyes rendszereket vagy gépeket már nem érdemes vagy nem lehet alkalmassá tenni, és azokat új rendszerekkel, gépekkel kell kiváltani. (Ez egyébként nem annyira egyszerű, mint amilyennek tűnik...) Van, ahol úgy ítélik meg, hogy a készülék várhatóan nem fog működni, de elvannak nélküle egy darabig, majd jövőre is ráérnek megcsinálni (pl. egy lift egy kevésbé forgalmas telephelyen lehet nélkülözhető egy darabig).

A javítás-pótlás-csere-ignore kérdésében mindig a rendszer fontossága és a feladat költsége alapján döntenek.

És persze vannak a kritikus rendszerek, amiket minden áron meg kell menteni, ez egy darabig még megtehető lesz sok-sok pénzzel, de úgy szeptember után már azzal sem, hiszen minden javításhoz, újrateszteléshez idő kell.

És mindemellett megy a lentebb már említett katasztrófatervezés (na jó: üzleti folyamatosság tervezés, BCP), amely a legpesszimistább huhogók rémálmait is felülmúlóan rossz lehetőségekkel számol, és ezek ellenére biztosítja a szolgáltatások valamilyen szintű folytonosságát, illetve próbálja csökkenteni a kárt. A lentebb leírt módszerek ("földrengésbiztos nyomtatványok":-))) is klasszikus BCP módszerek.

Ahogy már egyszer leírtam: a magyar bankoknak idén áprilisra el kellett készülniük a saját BCP-ikkel, amelyeket elvben komoly nemzetközi auditor cégek vizsgáltak be és teszteltek. Gyakorlatilag kizárt az, hogy a pénzed elvesszen a bankban, még a legnagyobb katasztrófa esetén is legfeljebb csak sokára jutsz hozzá, de el nem vész.