vejano Creative Commons License 2004.02.10 0 0 1233
Tevedtem... Igazad van!

Persze jobb lenne atterni a relativitas elmeletre!
A relativitas elmelet szerint az inerciarendszerek kituntett rendszerek, meghozza azert, mert az inerciarendszerek azok a viszonyitasi rendszerek, amelyekre igaz a kovetkezo allitas:
Ha a viszonyitasi rendszerben van legalabb harom nyugvo tomeggel rendelkezo test egy helyen, amelyekre egy kis idore erovel hatsz kulonbozo iranyokba (nem egy sikba hato iranyokba, ezert kell min. harom), majd hagyod oket szabadon mozogni, ES ezek utan ezek a 'szabadon mozogo' testek 'egyenes vonalu' mozgast vegeznek (es ez altalban teljesul mindenfele kepzeletbeli esetre), akkor ez a viszonyitasi rendszer inerciarendszer.
Az persze jo kerdes, hogy mi is az a 'szabadon mozgo' test, meg az 'egyenes vonalu mozgas'. (Azt hiszem ezek alapfogalmak.)

Az gondolatilag nem szuksegszeru, hogy legyenek ilyen rendszerek.
Pl. ha a vilag olyan lenne, hogy minden test termeszete altal nyugalomra es a vilag kozepe (pl. a Fold kozepe) fele torekedne, akkor egyaltalan nem lennenek ilyen rendszerek.
Igy vegul is a helyzet az, hogy az inerciarendszerek kituntetetseget eloszor is definialjuk (Newtoni esetben az N1-re hivatkozva), aztan axiomatikusan kijelentjuk, hogy a vilag olyan, hogy ilyesmik vannak.

Előzmény: notwe (1229)