apaf3j Creative Commons License 2004.01.29 0 0 2162
Szia!

Látszik, hogy szakember közelében élsz... én az ilyesmire nem gondoltam, pedig igaz. Az enyém alumíniumból van, de én így kaptam. Ez sajnos valóban túl puha fém az ilyesmihez. Ha egyszer megvalósul a dolog, köszönettel elfogadom a felajánlásodat.

HA VAN ITT OBJEKTÍV-SZAKÉRTŐ, VÉLEMÉNYEZZE MÁR AZ ALÁBBIAKAT, JÓ?

De eszembe jutott valami egészen más: halovány emlékeim szerint az objektívek fényerejét a frontlencse átmérőjének és az obi gyújtótávolságnak a hányadosa adja. Mivel azonban itt megfordítod az objektívet, az általa begyűjtött fény mennyisége nem a frontlencse, hanem a hátsó lencse átmérőjétől függ. Vagyis akármekkora is a frontlencse, az nem befolyásolja a CCD-re eső fény mennyiségét (viszont a hátsó lencse átmérője igen). Sejtelmem sincs róla, hogy a különböző márkák és foglalattípusok esetében mekkora lehet a hátsó lencse átmérője, de szerintem kisfilmes gépeknél nincs túl nagy szórás. Ha a fenti gondolatmenet igaz, akor viszont felesleges drága, extrém nagy fényerejű EOS vagy hasonló objektívet szerezned (hacsak nincs rá szükséged egy másik géphez). Ez esetben érdemes lehet pl. venni egy használt Pentacon vagy neadjisten orosz Helios) alapobjektívet, amelyeket feltehetően lényegesen olcsóbban kapsz meg. Jó lenne, ha nálam hozzáértőbbek is hozzászólnának ehhez...

Előzmény: Havoc (2161)