EME Creative Commons License 2004.01.23 0 0 434
Még a '90-es évek elején hallottam Erdélyben azt a viccet, hogy :
Hogyan fűtik Romániában a kórházakat?
Úgy, hogy kitakarják a lázas betegeket:)))

De, hogy ez mennyire nem vicc, még ma sem? Ez elgondolkodtató.

"Szin Péter
KÓRTEREM JEGESMEDVÉKNEK?
Fagyoskodik a beteg a fűtetlen kórházakban
[9.12.2004]

Hóvihar Moldvában, -10 fok alatti hőmérséklet Erdélyben. Országszerte majd’ odafagynak ágyukhoz a betegek: a kórházak nem bírnak fűteni, így az ápoltak saját rezsóikkal melegítenek, amíg a villanyhálózat bírja a terhelést.
A január elején megszokott erős lehűlést országszerte azok a súlyos betegek sínylik meg leginkább, akiket nem bocsáthattak haza a kórházakból. Például a Drobeta-Turnu Severin-i TBC-kórház termeiben fagypont alatti, mínusz 2 fokos hőmérséklet uralkodik, mert nem jut pénz fűtésre. Orvosok, betegek beszámolói szerint így muszáj otthonról hozott villanyrezsókkal, fűtőtestekkel némi meleget improvizálni.
Akit távolabbi helységekből utaltak be a Krassó-Szörény megyei kórházba, és hozzátartozói nem tudták ellátni a szükséges "túlélőkészlettel", kénytelen sapkában és három réteg vastag öltözékben várni a gyógyulásra. A helyzetet súlyosbítja, hogy a gyógyintézmény villanyhálózatát alumíniumkábelekből szerelték, amely nem bírja a pluszterelést, így éjszakára ki kell kapcsolni a melegítőket.

A börtön a megoldás

Több beteg a hideg miatt máris számottevően rosszabb állapotba került, mint annakelőtte volt. De a kórtermi fagy nemcsak őket kínozza, hanem az orvosokat, ápolókat is, akik összefagyó ujjakkal diagnosztizálni sem tudnak. A megyei kórház igazgatója,George Moraru a fentiekkel ellenére optimista.
A főorvos azt állítja, a egészségügyi miniszter már beígérte a kórház költségvetésének kiegészítését. – És akkor egész nap meleg lesz! – ígéri az Evenimentul Zilei napilap riporterének, majd kifejti, a TBC-kórházat melegítő fűtőház erősen elavult, a vezetékekből szökik a meleg, a kórház falai penészednek. Moraru azt javasolja, hogy a helyi börtön közelben levő, korszerűbb fűtőházból húzzanak át egy vezetéket a kórtermek átmelegítésére.
Már fűtenek a vulkáni ideggyógyászaton
Pár Celsius-fokkal már jobb a helyzet a Hunyad megyei bányásztelepülés, Zsilvajdejvulkán ideggyógyászati intézetében . A kórház fűtőtestjei csütörtök óta melegek, ugyanis a brassói regionális egészségbiztosító és a tisztiorvosi szolgálat közbelépésére került pénz fűtésre. A szükséges összeg magánadományokból gyűlt össze.
Az intézetben ápoltaktól akkor vonták meg a fűtést, amikor Szilveszter után mínusz 10 fok alá esett a kinti hőmérséklet. A lehetetlen helyzetért a kórház vezetői is hibáztathatók, hiszen az illetékes egészségügyi pénztár (CASJ) időben átutatalta a decemberre esedékes, 380 millió lejes költségvetést, csakhogy a kórház vezetői részben építőanyagot vásároltak belőle.
A CASJ és a tisztiorvosi szolgálat vizsgálatot indított az ügyben, és mint kiderült, a vulkáni kórház csak január 5-én jelentette, hogy nincs pénz fűtésre, bár decemberben a 380 millióból 180-at pontosan a fűtésszámlák kiegyenlítésére utaltak az intézmény számláira.
A kórház azzal védekezik, hogy lehetetlen volt beszerezni a hőközpont működtetéséhez szükséges gázolajat, mert az üzemanyagért a külön jövedéki adót Bukarestben kell befizetni, és az államkincstár december 22-től január elejéig bezárt. A vizsgálat során ellenben bebizonyosodott, hogy a fűtésre szánt pénzből valójában villanyégőket és vécékagylókat vásárolt a kórház. – Ezek igazán várhattak volna – háborodott fel ennek hallatán dr. Dan Dumitrache, a brassói egészségbiztosítási pénztár igazgatója.

Ellentmondásos karanténhelyzet

Az influenzajárvány miatt országszerte december közepén karantént rendelt el a kórházakban a tisztiorvosi szolgálat (DSP). Az intézkedéstől azt várták volna a szakemberek, hogy a frissen operált, súlyosabb állapotban levő betegek lehetőleg ne fertőződjenek.
De a betegápolás színvonaltalansága, az általános gondatlanság miatt a hozzátartozóknak egyszerűen muszáj naponta látogatniuk a betegeket. Hiszen a sokszor magatehetetlen ápoltakra rá sem néznek a kórházi alkalmazottak, és a kórházi ételadagok annyira csekélyek, hogy a beteg szabályosan éhezne, ha nem szállítanák neki a hazait.
A hosszabb ideje ágyhoz kötöttek tisztálkodásával sem sokat törődnek a kórházakban, így ez a feladat is a hozzátartozókra vár, akik kénytelenek lefizetni a kapusokat, hogy a karantén ellenére bejussanak. Ám így növekszik az influenza-fertőzés kockázata. – Az egész csak arra jó, hogy a kapusaink pluszpénzhez jussanak – legyint több kolozsvári kórházi vezető a DSP intézkedésére. "