fehérfarkaska Creative Commons License 2004.01.17 0 0 35
"„Tíz év múlva a világot Magyarországon sem a politikusok fogják irányítani. A politikusok azért vannak, hogy az országban élôk érdekeit olyan módon hangolják össze, hogy béke legyen. Kinek lesz akkor nagyobb az érdekérvényesítô képessége? Annak aki alkalmazottként százezer forintot keres, vagy aki mögött egymilliárd forint van. Nyilván az utóbbinak. ... Nagyon fontos a pénz! Nem hiszek azoknak, akik morálisan akarják megváltani a világot. Abból elôbb-utóbb hazugság lesz, a hazugságból meg zsarnokság. Azokban hiszek, akik azt mondják, én ilyen vagyok, ezek az érdekeim, s ezért viselkedek így."

Ezzel max 1 probléma lehet. Nem találta el a dámotumot. Ugyanis már ma is ez van Magyarországon. Gondoljunk Széles, Demján birodalmak, vagy éppen a forintmizéria okozóira, a külföldi pénzügyi befektetőkre.
De gondolhatunk az orvosi kamara sikertelen sztrájkszervezéseire is. Egyiket sem az ápolónők bérének az emeléséért kezdeményezték (mégha végül mégis elmaradtak a beigért sztrájkok), hanem a "jóval" magasabb keresetű orvosokéért.
Vagy legutóbb pl. az AKA került a sajtóban előtérbe.
És még lehetne sorolni a példákot, hogy mennyire így van. És nem csak a kormány viszonylatában, hanem a civil életben is. Melyik kereskedelmi egységnek nagyobb az érdekérvényesítő képessége, hogy olcsóbban szerezzen be? A láncokat alkotó és kereskedelmi csoportokba szerveződő multiknak, vagy a sarki kisboltnak?
Ez így helyes, ezt választottuk 1990-ben.
Ez nincs ellendmondásban GyF mai nézeteivel:
"Létezik egy másik ország, amelyet a méltóság, a szabadság, a felelősség, a siker friss levegője jár át. Nem lehet több hálálkodás, nincs hajbókolás, nem létezik a kitartottság szolgasága. Ilyen lesz az Új Magyarország. Nagyszerű álom."
Ez ugyanis még keveebb államot, még kevesebb paternalizmust, és még több civilséget jelent.

"egyrészt kiszélesítenék, a valóságos kinevezési gyakorlathoz illesztenék a politikai kinevezetteket körét, tőlük lojalitást várnának el. Másrészt a fennmaradó, az előző körbe nem tartozó funkciók betöltőinek a politikai tevékenységét korlátoznák. "
Ennek max. a Járai, Polt, Szász típusú politikai kinevezettek nem örülnek, meg az őket kinevezők. Ugyanis tényleg ésszerű lenne, látva, hogy a kormányok visszaélnek a független intézmények vezetőinek kinevezésével és az utánuk következő kormány nyakába varrják a saját pártkádereiket. Ha ennek a gyakorlatnak tényleg vége, az az országnak sem fog ártani :) (max pár politikusnak, akik hatalma ezáltal csökken)

Előzmény: szalonna (24)