Sarkanyolo Creative Commons License 2003.12.05 0 0 24
A hitelugyintezessel kapcsolatban jartam az Otthon Centrumban, illetve korabban a Volksbankban is - megosztom Veletek, hatha segit Nektek is. Tobb dologban egymasnak ellentmondo infot kaptam, ezeket majd tisztazni kell.

A legfontosabbak: a kamatra az OC-ban 5.95%-ot mondtak. Ez nekem furcsa volt, mert a Volksbank tajekoztatojaban uj lakasra 4.95% szerepel, ezert ma ismet elmendtem a Volksbankba, es szerintuk is nincs akadalya a 4.95%-os hitelnek. (Ehhez nem is kell hazasparnak lenni, az csak a max. hitelkeretet noveli.)

A futamidorol: mi a minimalis futamidovel szeretnenk felvenni a hitelt. Korabban a bankban 5evet mondtak minimumra, ehhez kepest az OC szerint 7ev a minimum, mert csak egy ev mulva esedekes es varni kell a foldhivatali ugyintezesre. Ismet a bank: miutan kulon rakerdeztem, kiderult, hogy rosszul tudta a banki ugyintezo is, tenyleg 7 ev, de ennek az oka nem az, amit az OC-ban mondtak, hanem az, hogy a Volksbank most a HVB bank hitelet kozvetiti (korabban ez nem volt), es ezert a HVB diktalja a felteteleket, ezert ment fel a min. ido 7 evre - ami nem tul jo, de allitolag igy van.

Viszont: ameddig nincs meg a lakas sajat tulajdoni lapja, addig kb. 13%-os piaci kamatot kell fizetni, ami joval tobb, mint az 5%-os kamat. A tulajdoni lap allitolag (bank, OC szerint) az atadas utan 3-4 honap mulva varhato a foldhivatali ugyintezes fuggvenyeben, de garancia persze nincs...

Az eletbiztositasrol: az OC szerint kell kotni, a hitel erteketol fuggetlenul 2.5M forintra, es mar a hitelszerzodes kotestol el kell kezdeni folyositani. A Volksbank munkatarsa szerint viszont a hitel ertekevel megegyezo osszegre kell kotni, viszont nem a szerzodeskotestol, hanem a hitelfolyositastol kell csak indulni. Es nem is kell feltetlenul eletbiztositas, lehet un. hitelfedezeti biztositas is (ez kb.20-25 ezer evente). De a pontos felteteleket egyenlore meg nem tudtak megmondani (majd a szerzodeskotestol).

Egyeb koltsegek (ebben tortenetesen ugyanazt mondtak), 2% hitelfolyositasnal, 1% kozjegyzoi dij, ertekbecsles (ami persze okorseg, hiszen tudjuk a lakas erteket, de ettol fuggetlenul kell) 20ezer (+AFA), valamint folyoszamla dij a banknal, ezer/negyedev. Ha valaki hamarabb vissza akarja fizetni a hitelt, akkor a hatralekra ki kell fizetni a 2+1% szerzodesmodositasi dijat.

Szoval sok info meg nem teljesen egyertelmu - ha pontosabbak kiderulnek, itt megoszthatjuk egymassal.

Szep hetveget!
Sarkanyolo