math2 Creative Commons License 2003.12.02 0 0 553
rinpopo:

"Szoval egész addig, mig nincs rola papirja, képességnek nevezzük. Egyszerüen elintézted."

nem ezt irtam. eltevedtel.

"Bizony mari néni a képességével soxor jobban meggyogyitja az embereket, mint a pszichologus. "

elofordulhat. de ettol meg nem feltetlenul tudas.

"Én nem tudok ezzel egyetérteni. A nyomolvasás a sok apro részletböl és megfigyelésböl összeállt tudás, és azt tudásnak illik nevezni. "

van benne tudas. nem allitottam, hogy nincs.

"HA valaki más emberek érzéseit gondolatait látja, átérzi tanácsot tud adni, az szintén tudás, mert ezek nem maguktol alakulnak ki, hanem szintén az élet során, sok apro részlet megfigyelésével állnak össze. "

nem feltetlenul tudas.

"Amiröl te beszélsz, az tehetség, kétségtelen van akinek bizonyos dolgokhoz tehetsége van, de azt ki kell teljesiteni, nem feltétlen az egyetemen és akkor tudás lesz. "

igen. irtam, hogy tehettseg, illetve kepesseg. nem feltetlenul tudas.

"Semmit sem ér a pszichologus, ha tudása van, de nincs tehetsége a szakmájához. Azért irom, holt a tudás. csak az emberben megérve válik igazi tudássá..."

valoban, a tudas nem er semmit, ha nem hasznaljak. ezt sem tagadtam.

a holt tudas az tudas. es az elo kepesseg meg sem tudas.

a kisgyerek ragyogoan kepes biciklizni, meg sem tud semmit ezaltal a vilagrol. a biciklizes kepessege elo, hasznalhato, hasznos, jo kepesseg. de nem tudas.

nincs igazi meg nem igazi tudas. van tudas es van nem tudas.

csak arra nem figyelsz, hogy mit irtam arrol, hogy mit nevezek (nevezunk) tudasnak. ezt nem fogod fel.

emiatt ehelyett azt hiszed, hogy a papir a definitiv elem nalam. holott nem az. csak ugy latszik nem erted, hogy mi az. pedig vilagosan elmondtam.

a tudas az igazolt velemeny. igazolt allitasok halmaza. az allitasok jelek sorozata, ami igaz es hamis lehet. a jelek referalnak a vilagra, a jeleknek ez a jelentesuk. a jelek jelenteset az allitasoka djak, az allitasok jelenteset a jelek adjak. ez egy kettos halo.

a tudas igy valamilyen absztrakt nyelvi dolog. csak megfogalamzott dolog lehet tudas.

nem megfogalmazott dolog csak kepesseg lehet.

az indian a nyomolvasas modjanak reszet meg tudja fogalmazni. ez tudas. a tobbit nem. az nem tudas, hanem kepesseg.

a gyerek a biciklizesnek elenyeszo reszet tudja megfogalamzni,e zert az egyaltalan nem tudas.

Mari neni az empatikussaganak egy kicsiny reszet tudja megofgalamzni, annyi belole a tudas, a tobbi nem tudas, hanem kepesseg.

a fizikus es a pszichologus a dolgainak egy nagy reszet meg tudja fogalmazni, igy az nagyreszt tudas.

tovabba a "van isten" allitas megfogalamzott, ezert nem kepessegropl van itt szo, hanem tudasbeli kerdesrol.


Előzmény: rinpoce (552)