Booboo Creative Commons License 2003.11.24 0 0 43
Na, mondom en, hogy a Coriolis-ero tul kicsi. Amugy meg egyszer ranezve Lecso kepletere: az a keplet nem a Coriolis-erot, hanem a a Coriolis-gyorsulast adja meg (tessek dimenzioanalizist vegezni!). Ha beszorozzuk a tomeggel, akkor jon ki az ero. Amugy az ero--hatas temahoz: a Coriolis-ero valoban nem "valodi" ero a szonak abban az ertelmeben, hogy pusztan azert lep fel, mert a megfigyelo nem inerciarendszerben van, hanem egy forgo koordinatarendszerben. Ez kb. olyan, mint a centrifugalis ero. [Tudom, hogy egyesek sikitofraszt kapnak pusztan ezen szo emlitesetol :-) ] Tehat ha egy forgo koordinatarendszerben irjuk le a mozgast, akkor teljesen jogos Coriolis meg centrifugalis erokrol beszelni, csak nem szabad elfelejteni, hogy ezek nem valodi erok. Inerciarendszerbeli targyalaskor viszont nem lepnek fel! De ha valakinek nagyon nem tetszik, akkor hivhatja Coriolis-hatasnak, csak szerintem hulyen hangzik, hogy "a Coriolis-hatas 10 N".

Amugy megcsinaltam a kiserletet, de nekem semerre se porgott a viz a lefolyoban :-( Az viszont teny, hogy a termikek lehetnek jobbosak es balosak is, akarcsak a tornadok. Elvegre a tornado csak egy jo nagy termik.

A vasuti sinpar aszimmetrikus kopasahoz: ez vagy 1) varosi legenda, vagy 2) nem volt vizszintes a sinpar, vagy 3) kanyarban volt, vagy 4) az elozo harom linearis kombinacioja.

Előzmény: facsega (41)