Törölt nick Creative Commons License 2003.10.20 0 0 117
Kedves AgyProTézis,

algoritmus helyett legyen rendszer. (Én másért használtam ezt a szót.)

Igen, az "atomi" rendszer, ha létezik, legstabilabb evolúciósan. A komplexitás növekedésével a rendszer kialakulásának valószínűsége csökken.

Igen, szvsz ennek köze van a Maxwell-démonokhoz, entrópiához. (bár inkább azok "newtoni" értelmezéséhez)

Az idő "termodinamikai iránya" így megérthető, de cseppet sem evidens, hogy miért érvényesülnek a valószínűségi elvek a világban. Úgy gondolom, hogy itt a világ leírásának matematikai modelljeit kell vizsgálni. Ez a fizikához szorosan kapcsolódó, de matematikai/filozófiai kérdés.

Egyszer már máshol leírtam, de most megint elmondom, hogy H. Poincaré-nak voltak számításai arról, hogy a világegyetem mennyi idő múlva fog visszatérni korábbi állapotába - hiszen ennek pozitív valószínűsége van. Sokkal több idő jött ki, mint az Univerzum (ma vélt) kora.

Ha ez a téma érdekel, Csányi Vilmos, és mindenekelőtt Kampis György cikkeit tudom ajánlani (nemzetközi "szinten" is!).
-----
(ha szabad egy -nem vállveregető- véleményt: hozzászólásaid az utóbbi időben rohamosan fejlődnek. Ha nem csalódom, most jut eszedbe sok minden. Ne hagyd abba.)

Előzmény: AgyProTézis (116)